Wydawnictwa Wydawnictwa

back
George Sand – Historia mojego życia (t. 1–5)

George Sand – Historia mojego życia (t. 1–5) George Sand – Historia mojego życia (t. 1–5)

Po blisko 160 latach od spisania Histoire de ma vie przez George Sand ukazało się pierwsze pełne polskie wydanie wszystkich 5 tomów Historii mojego życia w przekładzie prof. Zbigniewa Skowrona.

„Jest to historia mojego życia (nie – wyznania) […]. Nie sprawię zatem bólu i cierpienia nikomu. Mam dosyć do opowiedzenia o moim życiu duchowym (życiu artysty) i intelektualnym, nie czyniąc z publiczności swej intymnej powierniczki. Moja książka będzie poważna i pożyteczna, a przy tym mam nadzieję, że nie zanudzi, mam bowiem jej koncepcję wyraźną, spokojną i dosyć radosną”.
Z listu George Sand do Charlotty Marliani, 22 XII 1847

George Sand, wybitna francuska powieściopisarka, autorka licznych dramatów i esejów, była jedną z najsłynniejszych kobiet XIX-wiecznej Francji. Jej związek z Fryderykiem Chopinem w latach 1838–1847 okazał się dla obojga najdłuższym i prawdopodobnie najważniejszym w ich życiu. Pięciotomowe pamiętniki George Sand, wydane po raz pierwszy w latach 50. XIX wieku w Paryżu pod tytułem Histoire de ma vie, nigdy dotąd nie zostały w całości przełożone na język polski. Stanowią one nie tylko szeroko zakrojony, barwny dokument niezwykłej epoki, sięgającej od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej po okres panowania króla Ludwika Filipa, lecz pozostają również cennym źródłem wiedzy nieodzownym do zrozumienia biografii autorki Lukrecji Floriani, w szczególności zaś relacji łączących ją z Chopinem i jego muzyką.

Część I Historia rodziny do 1800 przedstawia korzenie rodu pisarki. Linią genealogiczną ze strony ojca związana jest z Augustem II Mocnym, królem Polski, jej matka zaś pochodziła ze stanu niskiego. George Sand zastanawia się nad problemem równości płci, potępia rewolucyjny terror oraz dostrzega istnienie „poufnej historii narodów”.
W części II zatytułowanej Moje pierwsze lata. 1800–1810 autorka opisuje dalsze rodzinne perypetie na tle fascynujących wydarzeń historycznych. Część III Od dzieciństwa do młodości. 1800–1819 zawiera rozważania na temat religii, wykształcenia w zakresie literatury, filozofii, dojrzewania ducha i wrażliwości serca, ale też nietuzinkowy obraz Francji pod rządami Napoleona Bonapartego obserwowanej oczyma dorastającej dziewczynki. Formowanie osobowości George Sand odnajdujemy w części IV, Od mistycyzmu do niezależności. 1819–1822, w której pisarka komentuje dzieła o tematyce chrześcijańskiej, rozważa teorie piękna i prawdy. Opisuje tutaj też swoje ostatecznie nieudane małżeństwo, powrót do Nohant, postaci, które wpłynęły na jej życie. Przyjmuje pseudonimy: Jules Sand, George Sand, Karl Sand. Wreszcie część V, Życie literackie i osobiste. 1832–1850, odsłania sukcesy literackie autorki, jej załamania psychiczne spowodowane trudnościami życia, rozwodem, wysiłkiem wychowania dzieci. Znajdujemy też tutaj charakterystykę Chopina. Autorka nie pisze o „burzy” rozstania z kompozytorem, ale z dystansu czasowego ze smutkiem patrzy na ich związek, konstatując: „Moje serce jest cmentarzem”.

„Wydanie Historii mojego życia George Sand w języku polskim jest wielkim wydarzeniem […]. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina podjął wiekopomną inicjatywę. Książka ta to dokument czasów, postaw, ludzi, wśród których żyła pisarka związana z Chopinem (zbliżyła się także do Mickiewicza i innych Polaków), dokument nie tyle oficjalny, ile przeżyty, bliski prawdzie psychologicznej, ludzkiej.
Jest to praca unikatowa. Ocenić ją można tylko jako znakomitą”.

Prof. Irena Poniatowska

Zapraszamy do Sklepu NIFC


Galeria fotografii »
 
mini