Wydawnictwa Wydawnictwa

back
NIFCCD 045 Andrzej Czajkowski Mazurki, Scherzo op. 54, Koncert fortepianowy f-moll

NIFCCD 045 Andrzej Czajkowski Mazurki, Scherzo op. 54, Koncert fortepianowy f-moll NIFCCD 045 Andrzej Czajkowski Mazurki, Scherzo op. 54, Koncert fortepianowy f-moll

Błękitna Seria  Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina rozpoczęta w 2010 zawierała portrety najciekawszych uczestników poprzedniego Konkursu Chopinowskiego. Już wkrótce ukażą się w niej nagrania najlepszych pianistów tegorocznej edycji Konkursu. Serię pragniemy jednak znacząco rozszerzyć, przywołując po raz pierwszy, wyjątkowe wydarzenia konkursowe sprzed lat. Do takich wydarzeń na pewno należały występy w Konkursie w 1955 roku Andrzeja Czajkowskiego. Zdobył on wówczas zaledwie 8 nagrodę, ale rok później, razem z Władimirem Aszkenazym triumfował w Brukseli w Konkursie Królowej Elżbiety, rozpoczynając tym samym błyskotliwą międzynarodową karierę. Jego osobowością zafascynowani byli tacy muzycy jak Artur Rubinstein czy Fritz Reiner. Andrzej Czajkowski miałby dzisiaj 80 lat i jest obecnie  odkrywany ponownie przez cały świat nie tylko jako jeden z najciekawszych pianistów XX wieku, ale również jako wybitny twórca m.in. prezentowanego na festiwalu Chopin i jego Europa Koncertu fortepianowego, mającej swoją premierę w Bregencji i Warszawie opery Kupiec wenecki, jak również wielu utworów solowych i kameralnych z pieśniami włącznie.

Sięgając po archiwalne jego nagrania sprzed przeszło pół wieku, przywołujemy pierwsze interpretacje młodego muzyka, które zaskakują nas swą oryginalnością i mistrzostwem.

Jak wielką postacią w naszej kulturze był Andrzej Czajkowski, świadczy o tym ta płyta!

 

Zapraszamy do sklepu NIFC


Galeria fotografii »
 
mini