AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
Fortepiany Chopina… Wyjątkowa wystawa instrumentów z kolekcji NIFC

Fortepiany Chopina… Wyjątkowa wystawa instrumentów z kolekcji NIFC Fortepiany Chopina… Wyjątkowa wystawa instrumentów z kolekcji NIFC

Fortepiany historyczne – dlaczego są wyjątkowe? Jakie jest ich brzmienie? Na których z nich grał sam Fryderyk Chopin? Narodowy Instytut Fryderyka Chopina po raz pierwszy zaprezentuje swoją kolekcję instrumentów historycznych oraz ich kopii w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Pierwsza tego typu prezentacja fortepianów historycznych z kolekcji Instytutu pozwala przekonać się, jak dziewiętnastowieczne instrumenty różniły się od współczesnych nie tylko pod względem budowy, ale i brzmienia. Interpretacja utworów na dawnych fortepianach to ogromne wyzwanie zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy. Poznanie różnic między wykonaniem muzyki XIX wieku na instrumencie współczesnym i historycznym pozwala lepiej zrozumieć utwory Chopina oraz odtworzyć jej właściwy kontekst.

W Salach Redutowych pokazane zostaną różnorodne fortepiany historyczne oraz kopie wyrobu producentów, z którymi Fryderyk Chopin miał styczność w różnych momentach swojej muzycznej kariery. Kolekcja Instytutu obejmuje instrumenty francuskich renomowanych marek Pleyel i Erard, brytyjskiej manufaktury Broadwood oraz kopię wiedeńskiego fortepianu Graf. W 2018 roku do tego unikatowego zbioru dołączyła pierwsza na świecie kopia fortepianu Buchholtz: instrumentu, jaki Fryderyk Chopin posiadał w Warszawie, sfinansowana przez PKN Orlen – Mecenasa Instytutu. Fortepiany można będzie nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć, dzięki dostępnym na wystawie nagraniom oraz w czasie licznych wydarzeń towarzyszących, m.in. podczas spotkania z Paulem McNultym i wykładu prof. Benjamina Vogla z muzyką na żywo.

Wyjątkowym dopełnieniem wystawy będzie pejzaż dźwiękowy – utwór Pawła Mykietyna Parafraza, skomponowany w 2018 roku na zamówienie Instytutu Chopina, przeznaczony na wszystkie prezentowane instrumenty. Projekt ekspozycji przygotował renomowany scenograf – Boris Kudlička.

 

Fortepiany Chopina…
Wyjątkowa wystawa instrumentów z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Sale Redutowe, Teatr Wielki – Opera Narodowa

18 marca – 8 kwietnia 2018
Czynna od g. 11.00 do 19.30 oraz podczas spektakli

31 marca, 1 i 2 kwietnia - Wystawa nieczynna

Wejście na wystawę: portiernia nr 80 od strony Placu Teatralnego (skrzydło Teatru Narodowego). Wstęp wolny

Organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Partner: Teatr Wielki - Opera Narodowa
Koncepcja: Stanisław Leszczyński

Projekt: Boris Kudlička

08 marca 2018


Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini
mini