AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
DEUTSCHE GRAMMOPHON wyda płytę SEONG-JIN CHO – zwycięzcy XVII KONKURSU CHOPINOWSKIEGO

DEUTSCHE GRAMMOPHON wyda płytę SEONG-JIN CHO – zwycięzcy XVII KONKURSU CHOPINOWSKIEGO DEUTSCHE GRAMMOPHON wyda płytę SEONG-JIN CHO – zwycięzcy XVII KONKURSU CHOPINOWSKIEGO

Deutsche Grammophon ma zaszczyt ogłosić wydanie debiutanckiego solowego albumu Seong-Jin Cho, laureata pierwszej nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w dziedzinie muzyki poważnej.

Po trwających 3 tygodnie 4-etapowych przesłuchaniach w Warszawie, artysta dowiedział się o wygranej we wtorek 20 października br. Na płycie, której premiera zaplanowana jest na 6 listopada, znajdą się najważniejsze, nagrane na żywo fragmenty wystąpień konkursowych 21-letniego Koreańczyka. Album zapoczątkuje długofalową współpracę pomiędzy wytwórnią Deutsche Grammophon
a Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, mającą na celu promocję i zaprezentowanie wybitnych interpretacji dzieł Chopina możliwie jak największemu gronu odbiorców.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbyła się w 1927 roku. Począwszy od roku 1955, wydarzenie jest organizowane co 5 lat. Uważany za najważniejszy konkurs pianistyczny na świecie, cieszy się uznaniem dzięki docenianiu artystycznego mistrzostwa oraz tradycji odkrywania wyjątkowych muzycznych talentów. Żaden inny konkurs nie posiada wśród swoich laureatów tak znakomitych artystów, jak – współpracujący z Deutsche Grammophon - Maurizio Pollini, Martha Argerich, Krystian Zimerman, Yundi Li czy Rafał Blechacz. Wśród zdobywców drugich nagród znaleźli się między innymi Vladimir Ashkenazy i Mitsuko Uchida, którzy związali się z wytwórnią Decca, należącą do konsorcjum Universal Music.

Seong-Jin Cho urodził się 28 maja 1994 roku w Seulu w Korei Południowej. Zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Moskwie (2008) oraz trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego (2011). Artysta mieszka w Paryżu. Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami i dyrygentami, między innymi z orkiestrą Teatru Maryjskiego pod batutą Valery’ego Gergieva, Orchestre Philharmonique de Radio France (dyr. Yuri Temirkanov), czy Rosyjską Orkiestrą Narodową  (dyr. Mikhail Pletnev). Uczestnictwo w tym wspaniałym Konkursie było dla mnie niezwykłym przeżyciem, a zdobycie pierwszej nagrody spełnieniem moich marzeń – powiedział Seong-Jin Cho. Muzyka Chopina opowiada nam tak wiele o ludzkiej naturze i trafia prosto do serca. Mam nadzieję, że płyta Deutsche Grammophon poruszy wszystkich, którzy jej wysłuchają.

O udział w tegorocznym Konkursie Chopinowskim starało się ponad 450 wykonawców z 45 krajów, urodzonych w latach 1985-1999. Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprosiła 160 pianistów do udziału w kwietniowych Eliminacjach w Warszawie, a następnie zakwalifikowała 77 osób do Konkursu, który odbył się w dniach 3-23 października. Spośród 10 finalistów Seong-Jin Cho zdobył najwyższą punktację. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 30 000 euro, otrzymał również Nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza.

Deutsche Grammophon z przyjemnością rozpoczyna współpracę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina nad wydaniem płyty, która ukaże piękno i pasję interpretacji muzyki Chopina w wykonaniu Seong-Jin Cho – mówi Costa Pilavachi, International Senior Vice President koordynujący kwestie repertuarowo-artystyczne dotyczące muzyki klasycznej w Universal Music Group. W trakcie trzech intensywnych tygodni konkursu i wspaniałego muzykowania, urzekły nas jego wykonania i wierzymy, że stanie się jednym z najlepszych artystów swojego pokolenia. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski wyznacza standardy, które stają się obowiązujące dla innych konkursów muzycznych. Należy do najważniejszych wydarzeń tego typu i przyciągając uwagę całego świata prezentuje najlepszych wykonawców muzyki poważnej. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy przybliżyć Konkurs Chopinowski nowej publiczności za pomocą kampanii w mediach społecznościowych oraz transmisji na żywo z przesłuchań finałowych, a teraz także za pomocą debiutanckiego albumu Seong-Jin Cho.

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener okrzyknął Seong-Jin Cho wschodzącą gwiazdą. Muzyka Chopina, stanowiąca podstawę repertuaru fortepianowego, sprawdza wykonawców pod każdym względem, począwszy od techniki wykonawczej, a skończywszy na głębi ich interpretacji i wyobraźni – powiedział dyr. Szklener. Tegoroczna edycja Konkursu Chopinowskiego zainteresowała rekordową liczbę kandydatów z całęgo świata. Spośród tych, którzy wystąpili w finale i poruszyli serca publiczności został wybrany najlepszy. Seong-Jin Cho zdobył pierwszą nagrodę za swoje niedoścignione wykonania. Dzięki nowo podjętej współpracy z Deutsche Grammophon słuchacze na całym świecie będą mogli doświadczyć jego emocjonalnej siły, ekspresyjnych niuansów i dojrzałych interpretacji dzieł Chopina.

27 października 2015


Galeria fotografii »
 
mini