AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
Seong-Jin Cho Zwycięzcą 17. Konkursu Chopinowskiego

Seong-Jin Cho Zwycięzcą 17. Konkursu Chopinowskiego Seong-Jin Cho Zwycięzcą 17. Konkursu Chopinowskiego

20 października zakończyły się przesłuchania finałowe XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało nagrody i wyróżnienia.

 

NAGRODY GŁÓWNE:

I nagroda (30.000 €) i złoty medal – SEONG-JIN CHO (Korea Południowa) 

II nagroda (25.000 €) i  srebrny medal – CHARLES RICHARD-HAMELIN (Kanada)

III nagroda  (20.000 €) i brązowy medal – KATE LIU (Stany Zjednoczone)

IV nagroda (15.000 €) – ERIC LU (Stany Zjednoczone)

V nagroda (10.000 €) – YIKE (TONY) YANG (Kanada)

VI nagroda (7000 €) – DMITRY SHISHKIN (Rosja)

 

WYRÓŻNIENIA (4000 €):

ALJOŠA JURINIĆ (CHORWACJA)

AIMI KOBAYASHI (JAPONIA)

SZYMON NEHRING (POLSKA)

GEORGIJS OSOKINS (ŁOTWA)

 

NAGRODY SPECJALNE:

Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza (3000 €) – SEONG-JIN CHO (Korea Południowa) 

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (5000 €) – KATE LIU (Stany Zjednoczone)

Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3000 €) – nie przyznano 

Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10.000 €) CHARLES RICHARD-HAMELIN (Kanada)

 

Przesłuchania 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 3 października, wzięło w nich udział 78 pianistów z 20 krajów.

W Finałach wystąpiło 10 pianistów z 8 krajów, którzy wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykonali jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, tylko jeden – Charles Richard-Hamelin -  Koncert f-moll op. 21.

Zgodnie z regulaminem do Konkursu mogli zgłosić się pianiści z całego świata, urodzeni w latach 1985 – 1999. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2014 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja Kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych Eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym Konkursie, z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 7 pianistów – laureatów międzynarodowych konkursów wymienionych w Regulaminie, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015. 6 osób z tego grona zrezygnowało z udziału w Konkursie przed jego rozpoczęciem. Wśród startujących najliczniejsze grupy stanowili Polacy (14 osób) i Chińczycy (13 osób), ponadto wystartowało 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii, Węgier.

 

Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Mecenasem Konkursu jest Bank Zachodni WBK Grupa Santander.

Partner Główny Konkursu to Totalizator Sportowy. Współorganizatorem Konkursu jest Program Drugi Polskiego Radia.

Partnerami Konkursu są: Google, Hotel Regent Warsaw, Lexus, Filharmonia Narodowa, Technics, Huawei, Telewizja Polska, Steinway Lyngdorf, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Chopin Airport Developement, Allianz oraz Atman, zaś Oficjalnym Portem Lotniczym - Lotnisko Chopina w Warszawie.

Partnerzy Medialni Konkursu to: Polskie Radio,  Gazeta Co Jest Grane, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, AMS i Metro. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Współpraca: Łazienki Królewskie, Phonak, Infor IT, Accor Hotels. Partnerem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest Yamaha. Dostarczyciele fortepianów na Konkurs to: Steinway, Yamaha, Kawai, Fazioli.

Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

 

21 października 2015