AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
Wykłady przed Konkursem: „O grze na miarę muzyki Chopina”

Wykłady przed Konkursem: „O grze na miarę muzyki Chopina” Wykłady przed Konkursem: „O grze na miarę muzyki Chopina”

Kiedy możemy mówić o wykonaniu stylowym? Co jest jego źródłem? Już 29 września 2015, na kilka dni przed Konkursem Chopinowskim, zastanowimy się nad tą kwestią. Serdecznie zapraszamy do Muzeum Fryderyka Chopina na wykład prof. Marka Dyżewskiego pt. „O grze na miarę muzyki Chopina”.

„Gram tylko to, co napisał kompozytor” – mawiają nawet wielcy muzycy i dodają: „wykonawcze wskazówki znajduję w nutach”. W ich rozumieniu interpretacja jest odzwierciedleniem poznanej i przeżytej treści dzieła. Nie jest to jednak postawa, która w muzyce Chopina wystarczy. Kluczem do interpretacji winno tu bowiem być nie tylko dzieło, lecz także sposób gry jego twórcy. Trzeba pamiętać, iż gra Chopina była zjawiskiem absolutnie oryginalnym i niepowtarzalnym, była sui generis arcydziełem.

Nie znamy owej gry w jej żywym wydaniu. Ale jesteśmy w stanie tworzyć sobie jej wyobrażenie: w oparciu o relacje muzyków, krytyków, uczniów Chopina oraz zaprzyjaźnionych z nim ludzi sztuki – poetów, pisarzy, malarzy. Ich opinie są z sobą zadziwiająco spójne, nawzajem się potwierdzają i dopełniają. Słusznie więc twierdził prof. Jan Ekier, iż rekonstrukcja gry Chopina jest możliwa. A jeśli jest możliwa, to jest również potrzebna – jako punkt odniesienia dla współczesnych interpretacji chopinowskiej muzyki. Dziś – jak się zdaje – najlepiej gra Chopina ten, kto nie tylko wyraża sens jego dzieł, lecz także nawiązuje do stylu jego gry.

 

Wstęp wolny!

29 września 2015, godz. 18.00,

Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1

23 września 2015