EDUKACJA EDUKACJA

Dzień Świętego Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina Dzień Świętego Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina

Dzień Świętego Mikołaja to co roku dla Muzeum Chopina podwójna okazja do świętowania. Można więc spodziewać się tradycyjnych przedświątecznych upominków, ale także wielu twórczych wyzwań w formie rozmaitych warsztatów, których zrealizowanie pozwoli dzieciom zasłużyć na przygotowane prezenty oraz uczcić imieniny ojca Fryderyka Chopina - Mikołaja.

Więcej informacji:

Dział Edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

tel. (+48 22) 44 16 259

edukacja@nifc.pl

Polskie Święta - Mikołajki 2018

Polskie święta Bożego Narodzenia mają szczególny, muzyczny urok. Ich melodie znamy doskonale. Dlatego zaśpiewamy je wspólnie z uczniami ze szkół muzycznych, którzy w mikołajkowym geście obdarują nas także swoim talentem. W trakcie warsztatów muzycznych odkryjemy tradycyjne melodie kolęd oprawione przez Witolda Lutosławskiego w misternie zdobione muzyczne ramy. W aktorskiej interpretacji i z towarzyszeniem muzyki na żywo usłyszymy zebrane przez Oskara Kolberga polskie baśnie, w których tak, jak w wigilijną noc, zwierzęta mówią ludzkim głosem. Przygotujemy też tradycyjne ozdoby choinkowe, aby zabrać wraz z nimi do domów zapowiedź bliskich Świąt.

6.12.2018, g. 10:00-16:00 Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Szczegółowy harmonogram:

11:00-11:40 Warsztaty muzyczne Kolędowanie z Witoldem Lutosławskim
11:50-12:30 Warsztat plastyczny Ozdoby świąteczne /Czytanie bajek Oskara Kolberga i Warsztaty muzyczne Kolędowanie z Witoldem Lutosławskim
12:40-13:20 Warsztat plastyczny Ozdoby świąteczne/Czytanie bajek Oskara Kolberga i Warsztaty muzyczne Kolędowanie z Witoldem Lutosławskim
13:30-14:10 Warsztat plastyczny Ozdoby świąteczne/Czytanie bajek Oskara Kolberga
14:15-15:00 Warsztat plastyczny Ozdoby świąteczne

Udział w zajęciach jest równoznaczny z udzieleniem nieodpłatnej zgody na nagrywanie, fotografowanie, filmowanie lub dokonywanie innego rodzaju zapisu zajęć (w tym wizerunków uczestników) oraz na pokazywanie lub rozpowszechnianie tego materiału.

 
Wstęp bezpłatny, po uprzedniej rezerwacji pod nr. tel. (22) 44 16 259 lub mailowo: edukacja@nifc.pl

 

***

Poprzednie edycje:

6.12.2017, g. 10.00-16.00

Barokowy Dzień Świętego Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

wstęp bezpłatny, po uprzedniej rezerwacji pod nr. tel. (22) 44 16 259 lub mailowo: edukacja@nifc.pl

Dzień Świętego Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina będzie spotkaniem z Janem Sebastianem Bachem i muzyką baroku, której ukoronowanie stanowi jego twórczość. Słynny interpretator jego twórczości Ramin Bahrami w napisanej z myślą o dzieciach książce nazwał Bacha „dziadkiem muzyki”. A ponieważ od dziadków dzieci mogą się zawsze wiele dowiedzieć, w Dniu Świętego Mikołaja w Muzeum Chopina dziadek Bach będzie czekał na nie gotów opowiedzieć o swoim życiu i muzyce. Z pewnością odpowie też na wszystkie pytania. Dzieci uczestniczyć będą również w opatrzonym edukacyjnym komentarzem koncercie muzyki Bacha w wykonaniu Altberg Ensamble. Po koncercie dwójka tancerzy z Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zaprosi dzieci do tańca, pozwalając zrozumieć, jak wyglądały tańce, których muzyczne opracowania składały się na bachowskie suity. A ponieważ Dzień Świętego Mikołaja to czas obdarowywania się prezentami, podczas warsztatu plastycznego dzieci przygotują ozdoby w barokowym stylu, które będą mogły później podarować swoim bliskim. Tego dnia hol główny muzeum wypełni się również barokową muzyką w wykonaniu uczniów warszawskich szkół muzycznych. Na Dzień Świętego Mikołaja zapraszamy zarówno klasy ze szkół podstawowych, jak i indywidualnych zwiedzających.

oprawa muzyczna: Altberg Ensamble, komentarz edukacyjny: Jan Hutek

interpretacja aktorska książki Dziadek Bach Ramina Bahramiego: Wojciech Starostecki

warsztat muzyczny: Natalia Czekała

warsztat plastyczny: Małgorzata Brus

 

6 grudnia 2016, g. 11.00-17.00

6 grudnia Narodowy Instytut Fryderyka Chopina tradycyjnie z okazji Dnia Świętego Mikołaja zaprasza dzieci do wspólnego spotkania z muzyką przy choince, by poznały urok muzyki dwóch wielkich polskich kompozytorów: Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

 

4 grudnia 2015, g. 11.00-17.00

„Jakby dla mnie umyślnie, co dzień dają coś nowego w teatrze!" - napisał Fryderyk Chopin z Berlina w 1828 roku, zafascynowany magią sceny. Tryumf święciły wówczas nie tylko teatry publiczne, ale również amatorskie, stanowiąc ulubioną rozrywkę XIX-wiecznego społeczeństwa, także rodziny Chopinów. Młodziutki kompozytor wraz z siostrą Emilią założyli Towarzystwo Literacko-Rozrywkowe, którego członkowie odgrywali scenki i recytowali. Razem napisali ponadto komedię wierszem Omyłka, czyli Mniemany filut, w której z powodzeniem rolę Burmistrza Tęgobrzucha odegrał... sam pianista, posiadający ponadprzeciętny talent sceniczny i parodystyczny.

250-lecie Teatru Narodowego w Polsce oraz żywe zainteresowanie Chopina teatrem uczcimy warsztatami aktorskimi, podczas których zaprosimy do scenicznego świata, poznamy podstawowe zasady teatralne, dowiemy się, jak zbudować postać tworząc sceny z życia Fryderyka, a poprzez wspólne zabawy pobudzimy wrażliwość dzieci na pracę z partnerem na scenie.

Zapraszamy ponadto na warsztaty scenograficzne oraz czytanie bajek i poezji o tematyce chopinowskiej, muzycznej, teatralnej i bożonarodzeniowej w interpretacji aktorskiej. Gości powitamy kolędami zagranymi na fortepianie, wiolonczeli i trąbce, zaś na ekspozycji spotkamy się z Fryderykiem i jego bliskimi, którzy odświętnie ubrani oprowadzą nas po Muzeum Fryderyka Chopina. Teatralne Mikołajki zwieńczymy koncertem na trąbkę, puzon, tubę i waltornię, wspólnym śpiewem i wręczeniem prezentów przez Świętego Mikołaja.

Wstęp wolny! Zapraszamy!