KONCERTY KONCERTY

back

5 kwietnia Tomasz Ritter 5 kwietnia Tomasz Ritter

Czwartek, 5 kwietnia 2018, godz. 18:00
Sala koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina
Warszawa, ul. Okólnik 1

Tomasz Ritter
Recital na fortepianie historycznym

 

Program:

  •  F. Chopin - Polonez gis-moll op.posth.
  • F. Chopin - 2 Polonezy op. 26
  • F. Chopin - Sonata h-moll op. 58

 

Tomasz Ritter

Urodził się w 1995 roku w Lublinie. W 2002 rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego u Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem prof. Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Od września 2014 roku jest studentem Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie fortepianu prof. Alexeia Lubimova i Michaiła Woskresienskiego. Studiuje także fortepian historyczny u Alexeia Lubimova oraz klawesyn u Marii Uspienskiej i Alekseja Szewczenki.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. u Wiktora Mierżanowa, Tatiany Szebanowej, Avedisa Kouyoumdjiana, Milana Langera, Iana Hobsona, Pawła Giliłowa. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera (klawesyn), Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Steiera i Tobiasa Kocha (fortepiano).

W 2011 został zwycięzcą IX Międzynarodowego  Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, (I nagroda, nagroda specjalna im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej). W 2012 otrzymał tytuł Laureata Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.     

Koncertował w wielu krajach Europy, w Rosji oraz w Japonii. Brał udział w wielu wydarzeniach i festiwalach muzycznych.Występował z wieloma polskimi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Jan Stanienda, Jakub Chrenowicz. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů z Pragi, Stradivari Quartett z Zurichu, ze skrzypkiem Stefanem Tararą, śpiewaczką Eleną Zołotową.

W 2014 roku ukazało się jego pierwsze CD (Tomasz Ritter, fortepian/piano: Bach/Beethoven/Szymanowski/Ginastera), wydane przez Polskie Nagrania.