Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Adam Szerszeń

Adam Szerszeń

Adam Szerszeń

Adam Szerszeń, baryton, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec (2002, dyplom z wyróżnieniem), dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i stypendysta Fundacji im. Kołłątaja.

Uzyskał wyróżnienie drugiego stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny, II nagrodę na Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (1998), zwyciężył na II Międzyuczelnianym Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach (1999). Otrzymał także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie polskiej pieśni współczesnej na IV Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (1999) i II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (2001).
W latach 1995-98 należał do chóru Filharmonii Śląskiej, zaś w latach 1998-2002 był członkiem zespołu Camerata Silesia. Z zespołem tym koncertował w kraju i za granicą, brał udział w prawykonaniach wielu dzieł muzyki współczesnej, nagrał także cztery płyty, w tym album zawierający Completorium G.G. Gorczyckiego nagrany z udziałem słynnej śpiewaczki Emmy Kirkby dla wytwórni fonograficznej Musicon. W latach 2002-05 był solistą Opery Śląskiej, zaś w 2004 roku zadebiutował na scenie Opery Narodowej.

Artysta ma repertuarze partie barytonowe wielu dzieł oratoryjno-kantatowych, takich jak: Niemieckie requiem J. Brahmsa, Stabat Mater i Stworzenie świata J. Haydna, Requiem G. Fauré, Stabat Mater K. Szymanowskiego, Magnificat i Ich habe genug J.S. Bacha, Via Crucis F. Liszta, Missa di Gloria G. Pucciniego, ponadto cykle pieśni: Lieder eines fahrenden Gesellen i Kindertotenliede G. Mahlera, Vier ernste Gesänge J. Brahmsa, Pieśni cygańskie A. Dvořáka, 4 Sonety miłosne T. Bairda, 3 Pieśni Don Kichota do Dulcynei i Pieśni do słów Mallarmégo M. Ravela. Występował także w wielu rolach operowych w takich dziełach jak m.in.: Straszny dwór i Halka S. Moniuszki, Eugeniusz Oniegin, Dama pikowa P. Czajkowskiego, Borys Godunow M. Musorgskiego, Fidelio L. van Beethovena, Carmen G. Bizeta, Aida, Traviata, Don Carlos, Un ballo in maschera G. Verdiego, La Bohème G. Pucciniego oraz Così fan tutte W.A. Mozarta.

Trzykrotnie występował na festiwalu Warszawska Jesień, a także na festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Anima Mundi w Pizie, festiwalu Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju, Europejskim Festiwalu Operowym w Krynicy, Bydgoskim Festiwalu Operowym, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju i wielu innych. Koncertował z najlepszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, dokonał także nagrań archiwalnych dla radia i telewizji.

Od 2002 roku Adam Szerszeń jest asystentem na Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 2003 roku gościnnym solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu.

W 2011 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".  


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini