Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Alexey Zuev

Alexey Zuev

Alexey Zuev

Alexey Zuev - młody rosyjski pianista urodzony w 1982 roku w Petersburgu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w szkole muzycznej następnie zaś w Specjalnym Konserwatorium Muzycznym dla Dzieci Uzdolnionych w Petersburgu. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak znanych muzyków, jak m.in. John O'Conor, Lew Naumow, Victor Rosenbaum, Siergiej Dorenski.

Występował także na festiwalach muzycznych na wyspie Elba we Włoszech (1997), z The World Orchestra for Peace Sir George'a Soltiego pod batutą Walerija Giergiewa na festiwalach: Gwiazdy Białych Nocy w Petersburgu (2003) oraz Moskiewskim Festiwalu Wielkanocnym (2003), na Festiwalu Muzycznym Olega Kagana w Kreuth (2004), Kissinger Sommer (2005), Winterzauber (2005) w Bad Kissingen,  Mecklenburg-Vorpommern Festspiele (2005), Klavier-Festival Ruhr w Niemczech (2008) oraz Festival Sankt-Gallen w Austrii. W 1999 roku zdobył drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) na III Międzynarodowym Konkursie im. Sergiusza Prokofiewa w Petersburgu, zaś w 2002 - Stypendium Edukacyjne na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Londynie. W 2003 roku był stypendystą Centrum Herberta von Karajana w Wiedniu. W 2004 roku wygrał "Klavierolympiade" w niemieckim Bad Kissingen, zaś w 2008 roku zdobył V miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Światosława Richtera w Moskwie.

Artysta występował z recitalami i koncertami w Luksemburgu, Austrii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii oraz Rosji. Od roku 2000 był studentem klasy prof. Aleksieja Liubimowa na Uniwersytecie Mozarteum w austriackim Salzburgu, zaś od 2007 - profesora Elisso Wirssaladze w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium.

W 2009 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii: