Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Camille Pleyel

Camille Pleyel

Camille Pleyel

*18 XII 1788 Strasburg, †4 V 1855 Montmorency

Camille (Joseph Stephen) Pleyel, francuski pianista i kompozytor austriackiego pochodzenia, syn i uczeń Ignacego. Gry na fortepianie uczył się również u J.-B. Desormery'ego, J. L. Dusíka i D. Steibelta. Odbył też wiele podróży koncertowych i studyjnych, m.in. do Londynu, gdzie zapoznał się z angielskim systemem produkcji fortepianów.

Od 1815 wspólnik w ojcowskiej wytwórni fortepianów, którą przejął w 1824. Prowadził m.in. bardzo skuteczną reklamę wspierając ówczesnych czołowych pianistów, m.in. F. Kalbrennera, J. N. Hummla, F. Hillera, I. Moschelesa czy F. Chopina, którzy występowali w otwartej w Paryżu 1 I 1830 firmowej sali koncertowej (Salle P.).

Autor m.in. kwartetu smyczkowego, trzech triów na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, oraz licznych rond i fantazji fortepianowych. Udekorowany Legią Honorową.

Zaprzyjaźniony blisko z Chopinem był niejako jego mecenasem. Towarzyszył mu m.in. w podróży 1837 do Londynu. W wydawnictwie Pleyela ukazały się m.in. niektóre kompozycje Chopina (op. 16, 17, 19). On sam zadedykował żonie Pleyela - Marii (1811-75), znanej pianistce, kompozytorce i pedagogowi 3 nokturny op. 9, a jej mężowi Preludia op. 28 (wydanie francuskie Catelina). Pleyel zainicjował powstanie komitetu budowy pomnika na grobie Chopina.

Benjamin Vogel


Bibliografia

R. Wieczorek, ‘Pleyel' i ‘Pleyel Camille', Encyklopedia muz. PWM, red E. Dziębowska, t. 8, Kraków 2004.
J. J. Eigeldinger, Chopin and Pleyel. "Early Music" Aug. 2001, s. 388-95.

 


 

Dedykowane źródła rękopiśmienne:

Preludia op. 28; Kopia edycyjna (Julian Fontana)

Dedykowane pierwodruki:

Preludia op. 28 (Francuski, Ad. Catelin et Cie.)
Preludia op. 28 - Zeszyt 1 (Angielski, Wessel & Co.)
Preludia op. 28 - Zeszyt 2 (Angielski, Wessel & Co.)

Wg kategorii: