Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Antoni  Radziwiłł

Antoni Radziwiłł

Antoni  Radziwiłł

*13 VI 1775 Wilno, †7 IV 1833 Berlin

Książę Antoni Henryk Radziwiłł, kompozytor, wiolonczelista, mecenas sztuki, namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego, autor muzyki do Fausta Goethego. W końcu lat 20-tych XIX w. Chopin pozostawał w kontaktach z Radziwiłłem. Na początku października 1828, w drodze powrotnej z Berlina, w czasie krótkiego pobytu w Poznaniu Chopin był na przyjęciu u Radziwiłła, gdzie grał utwory Haydna, Beethovena i Hummla oraz improwizował na zadane tematy.

W maju 1829 Radziwiłł złożył wizytę w domu Chopinów w Warszawie, a w październiku 1829 Chopin przez krótki czas przebywał w letniej rezydencji Radziwiłła w Antoninie, gdzie skomponował Poloneza C-dur op.3 na fortepian i wiolonczelę. Utworu tego Chopin nie cenił zbyt wysoko, o czym świadczy wypowiedź w liście do Tytusa Woyciechowskiego: "Nic nie ma [w Polonezie C-dur] prócz błyskotek dla salonu, dla dam" (Korespondencja Chopina, t. I, s. 112).

W Antoninie Chopin miał okazję obejrzeć partyturę  muzyki Radziwiłła do Fausta, o której pochlebnie wypowiedział się w wyżej cytowanym liście. Po powrocie do Warszaawy Chopin dedykował księciu Trio g-moll, a Radziwiłł przyjął dedykację i chciał wykonać utwór z Chopinem. Do tego wykonania jednak najprawdopodobniej nie doszło.


 

Dedykowane pierwodruki:

Trio g-moll op. 8 (Francuski, M. Schlesinger)
Trio g-moll op. 8 (Niemiecki, Kistner)
Trio g-moll op. 8 (Angielski, Wessel & Co.)

Wg kategorii: