Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Bożena Schmid-Adamczyk

Bożena Schmid-Adamczyk

Bożena Schmid-Adamczyk

Szwajcarska muzykolog urodzona w Polsce. Kustosz muzeum Fryderyka Chopina i George Sand na Majorce, członek Société Historique et Littéraire w Paryżu. Pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie w Strasburgu.

Wykonała inwentarz i zredagowała katalog nieznanej dotąd kolekcji chopinianów w Valldemossie na Majorce. W czasie badań nad muzycznymi źródłami rękopiśmiennymi odnalazła niepublikowany autograf Chopina Lento con gran espressione z unikatowym polimetrycznym ustępem – faksymile autografu z jej komentarzem krytycznym zostało wydane nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w serii Dzieła Chopina. Wydanie faksymilowe pod red. Zofii Chechlińskiej (Warszawa 2017). Odkryła również w Albumie Antoniego Teichmana manuskrypt Etiudy f-moll op. 25 nr 2 Chopina oraz jedyny egzemplarz Grand Duo Concertant composé par Chopin et Franchomme arrangé pour piano à quatre mains.

W 1990 roku sprowadziła po raz pierwszy do Muzeum Chopina w Warszawie: rękopisy muzyczne, listy i oryginalne pamiątki z kolekcji z Valldemossy na wystawę poświęconą podróży Chopina i George Sand na Majorkę (The romantic journey made by Frédéric Chopin and George Sand to Mallorca).

Publikuje prace na temat źródeł muzyki Chopin. Jest autorką komentarzy i analiz krytycznych do wydania faksymilowego rękopisów kompozytora z kolekcji w Valldemossie.


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini