Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Èrik Berchot

Èrik Berchot

Èrik Berchot

*14 II 1958 Paryż

Èrik Berchot – laureat VI nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980).

Èrik Berchot studia muzyczne odbył w Conservatoire National Superieur de Musique w Paryżu w klasie fortepianu Germaine Mounier i klasie muzyki kameralnej. W dziedzinie fortepianu Konserwatorium ukończył z I nagrodą w 1977 roku, a rok później – również z I nagrodą, klasę kameralistyki. Przez pewien czas pobierał konsultacje artystyczne u Yvonne Loriod.

Èrik Berchot jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Senigallii (II nagroda, 1977), Vercelli (I nagroda ex aequo z Ewą Pobłocką, 1977), Barcelonie (II nagroda, 1978), Paryżu (Konkurs im. Long-Thibaud, IV nagroda, 1979) i Warszawie (Konkurs Chopinowski, VI nagroda ex aequo z Iriną Pietrową, 1980).

Pianista występował w krajach europejskich. W 1981 roku na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach grał Koncert fortepianowy e-moll. Z okazji 150. rocznicy śmierci Chopina (1999), w sezonie artystycznym 1999/2000, Berchot dał serię recitali chopinowskich i kilkakrotnie wystąpił w programach telewizji francuskiej. Ponadto wziął udział w cieszących się dużym powodzeniem wieczorach słowno-muzycznych, urządzanych w teatrach paryskich, podczas których znani aktorzy czytali listy Chopina.

Dla firmy płytowej Wifon, pianista nagrał II zeszyt Preludiów Débussy'ego.

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii: