Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Tatiana Fedkina

Tatiana Fedkina

Tatiana Fedkina

*22 I 1956 Moskwa

Laureatka III nagrody IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975). Tatiana Fedkina naukę muzyki rozpoczęła w szóstym roku życia, początkowo zdradzając talent kompozytorski. Mając sześć lat zaczęła pisać utwory muzyczne, a jako ośmiolatka była autorką opery. W 1963 roku została uczennicą Centralnej Szkoły Muzycznej przy Konserwatorium Moskiewskim. Studia pianistyczne w Konserwatorium Moskiewskim, odbyte pod kierunkiem prof. Eugeniusza Malinina, ukończyła w 1980 roku.

Będąc uczennicą szkoły muzycznej została laureatką (dyplom finalistki) Międzynarodowego Konkursu Radiowego dla Młodych Muzyków "Concertino Praha" w Pradze (1970). W 1974 roku z sukcesem wzięła udział w IV Międzynarodowym Spotkaniu Europejskich Akademii Muzycznych w Jugosławii. Rok później stała się laureatką III nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1975).

Tatiana Fedkina po raz pierwszy publicznie wystąpiła mając dwanaście lat. Później systematycznie pokazywała się na moskiewskich estradach, aby po kilku latach (okres studencki), zacząć rozwijać działalność koncertową na większą skalę. Występowała na terenie Związku Sowieckiego i kilku krajów europejskich. Komplementowana jest za celne interpretacje dzieł Chopina, których duży wybór ma w swoim repertuarze, Schumanna, Schuberta i Czajkowskiego.

Stanisław Dybowski 

 
Tatiana Fedkina w Youtube:
Fedkina Tatiana Waltz in A flat major, Op. 64 No. 3

Nagranie z Konkursu Chopinowskiego z 1975 roku

Wyświetleń: 1596
12345
03:18

Wg kategorii: