Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Mitsuko Uchida

Mitsuko Uchida

Mitsuko Uchida

*20 XII 1948 Tokio

Mitsuko Uchida – laureatka II nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Mitsuko Uchida naukę gry na fortepianie rozpoczęła w tokijskiej szkole muzycznej Toho u prof. Matsuoko (1955-1961). Pierwszy koncert publiczny dała w dwunastym roku życia (1960). W 1961 roku wyjechała do Wiednia, gdzie przez siedem lat studiowała grę fortepianową w Musikhochschule w klasie prof. Ryszarda Hausera. Uczelnię tę ukończyła z wyróżnieniem w 1968 roku. Następnie doskonaliła swe umiejętności pianistyczne prywatnie u Wilhelma Kempffa i Stefana Askenasego.

Mitsuko Uchida uczestniczyła ośmiokrotnie w międzynarodowych konkursach pianistycznych – na sześciu otrzymała nagrody: III nagroda w Monachium (1966), X nagroda w Brukseli (1968), I nagroda w Wiedniu (im. Beethovena, 1969), II nagroda w Warszawie (Konkurs Chopinowski, 1970), tytuł laureatki w Lucernie (1973) i II nagroda w Leeds (1975).

Od czasu sukcesu na Konkursie Chopinowskim pianistka rozwija międzynarodową karierę pianistyczną, występując w największych centrach muzycznych Europy i Stanów Zjednoczonych. Powszechnie uważana jest za jedną najlepszych interpretatorek dzieł Mozarta w naszych czasach. W 1982 roku w londyńskiej Wigmore Hall, na pięciu recitalach, zagrała wszystkie sonaty fortepianowe Mozarta, a trzy sezony później (1985/1986) z zespołem English Chamber Orchestra – wszystkie koncerty fortepianowe tego kompozytora. W 1996 roku odniosła znaczący sukces wykonaniem Koncertu fortepianowego „Antyfony” Harrisona Birtwistle’go wraz z orkiestrą Los Angeles Philharmonic pod dyrekcją Pierre Bouleza.

Repertuar Uchidy koncentruje się na muzyce klasyków wiedeńskich, romantyków i impresjonistów francuskich. Stąd w jej programach koncertowych często pojawiają się dzieła Mozarta, Beethovena, Schuberta i Débussy’ego.

Artystka od ponad dwudziestu lat związana jest z firmą fonograficzną Philips, dla której utrwaliła komplet sonat fortepianowych i 22 koncerty fortepianowe Mozarta, 2 sonaty (b-moll i h-moll) Chopina, Débussy’ego (12 Etiud) i in.

Mitsuko Uchida była jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli w 1983 roku. Od 1970 roku nie koncertowała w Polsce

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini