Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Edward Auer

Edward Auer

Edward Auer

*7 XII 1941 Nowy Jork

Edward Auer – laureat V nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1965). Edward Auer naukę gry na fortepianie rozpoczął w szóstym roku życia pod kierunkiem Aube Tzerko w Los Angeles. Teorii i kompozycji uczył się u Mario Castelnuovo-Tedesco oraz L. Steina. Mając piętnaście lat otrzymał I nagrodę na Konkursie Młodych Artystów zorganizowanym przez Occidental College w Kaliforni. Studia pianistyczne odbył w Juilliard School of Music w Nowym Jorku u Rosiny Lhevinne oraz u Juliusza Katchena w Paryżu.

Pianista jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych w Warszawie (Konkurs Chopinowski – V nagroda, 1965), Wiedniu (im. Beethovena – II nagroda, 1965), Moskwie (im. Czajkowskiego – V nagroda ex aequo z Jamesem Dickem, 1966), Paryżu (im. Long-Thibaud – I nagroda, 1967) i Brukseli (im. Królowej Elżbiety Belgijskiej – VII nagroda, 1968).

Edward Auer zadebiutował publicznie w 1964 roku w Nowym Jorku na koncercie Młodych Talentów. Rok później wystąpił z recitalem w Metropolitan Museum. W sezonie artystycznym 1965/66 odbył pierwsze wielkie tournée koncertowe po USA i Kanadzie, grając m.in. z orkiestrą National Symphony w Waszyngtonie i z Los Angeles Philharmonic. W 1966 roku pianista wystąpił po raz pierwszy w sławnej Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie z towarzyszeniem New York Symphony Orchestra wykonał II Koncert fortepianowy f-moll Chopina.

W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia Auer intensywnie koncertował w różnych krajach świata, reprezentowany przez sławną agencję koncertową Sola Huroka. Tylko w Polsce gościł on ponad dwadzieścia razy, grając w większości miast kraju Chopina. Na przestrzeni wspomnianego dwudziestolecia, w Warszawie można go było wysłuchać m.in. w koncertach fortepianowych Chopina, Schumanna i Beethovena oraz na recitalach dawanych w sali Filharmonii Narodowej lub sali koncertowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Na jednym z recitali (25 I 1972, Filharmonia Narodowa) wykonał: Sonatę a-moll KV 310 Mozarta, Gaspard de la Nuit Ravela oraz wszystkie Etudes-Tableaux op. 39 Rachmaninowa. Wśród bisów znalazła się wówczas Ballada f-moll Chopina i Bagatele Beethovena.

Pianista uprawia kameralistykę. Od lat zajmuje się pracą pedagogiczną jako profesor fortepianu na Indiana University.

Auer był jurorem Konkursów Chopinowskim w Warszawie (1985, 2000) i Konkursu im. Long-Thibaud w Paryżu.

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii: