Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Dmitri Sakharov

Dmitri Sakharov

Dmitri Sakharov

*5 XII 1937 Czelabińsk

Dmitri Sakharov – laureat IX nagrody V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1955). Dmitri Sakharov naukę gry na fortepianie odbył w Szkole Muzycznej w mieście Gorki (1945-1948) oraz w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Moskiewskim (1948-1957), gdzie był uczniem prof. Sumbatina. W 1957 roku wstąpił do Konserwatorium Moskiewskiego (klasa fortepianu prof. Lwa Oborina), które ukończył w 1962 roku. Następnie u tego samego profesora kontynuował studia aspiranckie (1962-1965).

W 1955 roku, będąc jeszcze uczniem Centralnej Szkoły Muzycznej, przyjechał do Warszawy na Konkurs Chopinowski. Stolicę Polski opuścił z tytułem laureata IX nagrody. Siedem lat później próbował szczęścia na Konkursie im. P. Czajkowskiego w Moskwie (1962) – zajął VIII miejsce. W 1964 roku wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, ale bez rezultatu.

Przez ponad cztery dziesięciolecia Sakharov koncertował na terenie Związku Sowieckiego. Wśród słuchaczy i krytyków muzycznych upamiętnił się tym, że występował z oryginalnymi programami. Na przykład na niektórych recitalach grywał wyłącznie utwory Musorgskiego i Bałakiriewa. Był niejednokrotnie pierwszym wykonawcą utworów kompozytorów współczesnych, m.in. Koncertu na fortepian i orkiestrę ludowych instrumentów Sidelnikowa (1978). W latach 80. artysta często dawał recitale monograficzne poświęcone dziełom Bacha, Haendla i Schumanna, wzbudzając nimi żywe reakcje publiczności.

Pianista wyemigrował ze Związku Sowieckiego.

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii: