Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Yevgeny Malinin

Yevgeny Malinin

*8 XI 1930 Moskwa

Eugeniusz Malinin – laureat VII nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949). Yevgeny Malinin naukę gry na fortepianie rozpoczął u Tamary Bobowicz w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Moskiewskim. Studia pianistyczne odbył w klasie prof. Henryka Neuhausa w Konserwatorium Moskiewskim. Dyplom otrzymał w 1954 roku. W latach 1954-1957 był na aspiranturze u prof. Neuhausa we wspomnianej uczelni. Po ukończeniu aspirantury został asystentem wymienionego pedagoga.

Będąc studentem Konserwatorium odniósł kilka poważnych sukcesów: w r. 1949 zdobył I nagrodę (ex aequo z Tamarą Gusiewą) na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Budapeszcie oraz został laureatem VII nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie; w r. 1953 dostał II nagrodę (ex aequo z Filipem Entremontem na Międzynarodowym Konkursie im. Long – Thibaud w Paryżu.

Działalność koncertową Eugeniusz Malinin rozpoczął w latach studenckich. Występował w Moskwie i Sankt Petersburgu (wówczas Leningrad), na Syberii, Uralu i państwach nadbałtyckich. Później odbywał tournées artystyczne po Francji, Hiszpanii i Japonii. W 1965 roku, wraz ze skrzypkiem Edwardem Graczem i wiolonczelistką Niną Szachowską, założył trio fortepianowe, które wkrótce zyskało sporą popularność.

Malinin jest pianistą wszechstronnym. Bardzo dużo miejsca w jego repertuarze zajmowały kompozycje romantyków z Chopinem, Lisztem, Schumannem i Brahmsem na czele, ale też ze świetnym rezultatem artysta interpretował dzieła Beethovena (późne sonaty), Rachmaninowa, Miaskowskiego, Szostakowicza i Szczedrina.

Ważny nurt w życiu artystycznym Eugeniusza Malinina stanowiła pedagogika. W latach 1972-1978 pełnił on funkcję dziekana Wydziału Fortepianu Konserwatorium Moskiewskiego; w r. 1972 otrzymał stopień profesora. Przez wiele lat prowadził wakacyjne kursy mistrzowskie w Fontainebleau i Dijon, gdzie założył Instytut swojego imienia.

Na płytach firmy Melodia utrwalił Sonatę b-moll, Scherzo b-moll, kilka mazurków, polonezów i nokturnów Chopina, Sonatę h-moll, Walca Mefisto i Funerailles Liszta, II Koncert fortepianowy c-moll Rachmaninowa oraz tria fortepianowe różnych kompozytorów.

Eugeniusz Malinin był jurorem wielu międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Paryżu, Monachium, Vercelli, Moskwie, Wiedniu, Santander, Zwickau i Warszawie (Konkurs Chopinowski 1975).

Znany skrzypek Władimir Malinin jest bratem pianisty Eugeniusza Malinina.

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii: