Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Maja Trochimczyk

Maja Trochimczyk

Maja Trochimczyk

*30 XII 1957

Maja Trochimczyk (1987-2000 Maria Anna Harley) studiowała muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim (praca o muzyce elektronicznej, promotor: Zofia Helman, 1986) i reżyserię dźwięku w Akademii Muzycznej im. F. Chopina (praca o naturalności sztucznego pogłosu, promotor: Krzysztof Szlifirski, 1987).

W latach 1988-1994 pracowała nad doktoratem na temat pojęć przestrzeni i przestrzenności w muzyce współczesnej na Uniwersytecie McGill, Montreal Canada (promotorzy Bo Alphonce i Susan McClary) który uzyskał pierwszą nagrodę w konkursie Związku Muzyków, MPE. W 1994 otrzymała także nagrodę Wilk Prize for Research in Polish Music za artykuł o Ingardenie.

W latach 1991-1993 otrzymywała stypendia doktoranckie od rządu kanadyjskiego, w latach 1994-1996 była stypendystką podyplomową Rady Badań Humanistycznych i Społecznych Kanady (SSHRCC).

Od 1996 jest dyrektorem Centrum Muzyki Polskiej w Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles i pracownikiem naukowym Thornton School of Music tego uniwersytetu. W latach 1997-2000 otrzymala liczne stypendia z Uniwersytetu, w 2001-2002 podyplomowe stypendium z American Council of Learned Societies (Amerykanska Rada Towarzystw Naukowych).

Jest autorką dwóch książek, "After Chopin: Essays in Polish Music" (2000) i "The Music of Louis Andriessen" (2002), oraz serii artykuółw naukowych i rodziałów w zbiorach prac naukowych publikowanych w USA, Anglii i Polsce.  Brała udział w ponad 50 konferencjach naukowych w USA, Kanadzie, Aglii, Niemczech, Wegrzech, Holandii i Polsce. Prof. Trochimczyk jest redaktorem naczelnym Polish Music Journal (internetowe pismo muzykologiczne poświęcone muzyce polskiej, wydawane od 1998 r) i serii książek o muzyce polskiej.

Jest przewodniczacą komisji subwencji książkowych w Towarzystwie Muzyki Amerykańskiej oraz członkiem towarzystw naukowych (American Musicological Society, International Musicological Society, Polish Institute of Arts and Sciences of America, i in.) i społecznych (przewodnicząca komisji stypendialnej w Polish University Club w Los Angeles).


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini