Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Dmitri Alexeev

Dmitri Alexeev

Dmitri Alexeev

*10 VIII 1947 Moskwa

Urodzony w Moskwie rosyjski pianista Dmitri Alexeev jest jednym z najbardziej cenionych światowych artystów.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wielu 5 lat. Uczył się w znanej moskiewskiej szkole muzycznej, a następnie w Konserwatorium pod kierunkiem Dmitria Bashkirova. Wziął udział w kilku międzynarodowych konkursach pianistycznych zdobywając najwyższe uznanie. W 1975 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie w Leeds w Wielkiej Brytanii.

Alexeev odbył liczne podróże koncertowej po Europie, USA, Skandynawii, Japonii, Australii. Występował na festiwalach w Edinburgu, Pradze i Florencji.

Występował z takimi słynnymi orkiestrami jak Orkiestra Filharmonii Berlińskiej, Chicago Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra, Orchestre de Paris. Pracował z wieloma dyrygentami o światowej renomie, m.in. Ashkenazym, Boulezem, Bychkovem, Doratim, Gergievem, Giulinim, Jansonsem, Mutim, Salonenem i innymi.

Jako kameralista współpracował z Mstislavem Rostropovichem, Joshua Bellem i Barbarą Hendricks.

Dokonał wielu nagrań płytowych dla wytwórni EMI, BMG, Virgin Classics, Hyperion, na których zarejestrował fortepianowe koncerty Schumanna, Griega, Rachmaninova, Prokofieva, Scriabina, a także solowe utwory Brahmsa, Schumanna, Chopina i Liszta.

W roku 2011 i 2012 artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 

 


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini