Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Jerzy Antczak

Jerzy Antczak

Jerzy Antczak

*25 XII 1929 Włodzimierz Wołyński

Reżyser filmowy i teatralny, aktor, autor scenariuszy, producent filmowy. W okresie II wojny światowej, przez lata okupacji niemieckiej w Polsce, Antczak uczył się na tajnych kompletach i jako łącznik brał udział w działaniach konspiracyjnych ruchu oporu. Po wojnie w 1949 roku ukończył gimnazjum w Opolu, następnie zaś podjął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Studia ukończył w roku 1953 i początkowo podjął pracę jako aktor Teatru Powszechnego w Łodzi, następnie także jako reżyser. Przez pewien czas był także asystentem na Wydziale Aktorskim rodzimej uczelni. W 1957 roku współzakładał w Łodzi Teatr 715 i został jego dyrektorem. Po roku przeszedł do Teatru Nowego prowadzonego w Łodzi przez Kazimierza Dejmka.

W tym czasie otwarto w Łodzi ośrodek telewizyjny, z którym Jerzy Antczak nawiązał współpracę. Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem w 1958 roku powstał w łódzkiej telewizji Teatr Popularny. W tym czasie zdecydował się poświęcić całkowicie pracy reżysera.

W 1963 roku przeniósłszy się do Warszawy i objął stanowisko naczelnego reżysera Telewizji Polskiej i dyrektora Teatru Telewizji.

W 1977 roku Jerzy Antczak odszedł z telewizji i dwa lata później wyemigrował z kraju i osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie do dziś wykłada reżyserię jako profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA).

Po wieloletniej przerwie w pracy reżyserskiej w latach 90. wyreżyserował w Polsce dwa filmy kinowe i dwie sztuki telewizyjne.

Jest laureatem wielu nagród przyznanych za twórczość telewizyjną. Wielokrotnie nagradzany był za reżyserię sztuk. Czterokrotnie (1959, 1961, 1963, 1969) otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. Największym sukcesem Antczaka na scenie Teatru Telewizji jest "Epilog norymberski", za który został uhonorowany Nagroda Państwowa I stopnia w 1970 roku. Największym zaś sukcesem filmowym są "Noce i dnie". Pośród nagród, jakie Jerzy Antczak otrzymał za jego reżyserię jest m.in. Grand Prix (Wielka Nagroda Jury "Złote Lwy") z 1975 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbywającym się wówczas w Gdańsku. Film ten otrzymał w 1976 roku nominację do Oscara w kategorii: film obcojęzyczny.


 

Wg kategorii: