Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Adam Wodnicki

Adam Wodnicki

Adam Wodnicki

Adam Wodnicki koncertuje jako solista na całym świecie zyskując uznanie krytyki i publiczności. Bierze udział w znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Pianista dokonał licznych nagrań płytowych dla wytwórni: Muza, Folkways,Wergo, Klavier, Centaur, Altarus i Dux, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki. Wydana w 2008 roku przez  Dux płyta z koncertami fortepianowymi Serockiego, Bairda i Krenza otrzymała nominację Polskiej Akademii Fonograficznej do nagrody „Fryderyk 2009". Wielokrotnie współpracował z  radiem i telewizją. Z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach zarejestrował wszystkie utwory na fortepian z orkiestra Zygmunta Stojowskiego.

Pianista uzyskał dyplom w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Jana Hoffmana. Studiował również u Guido Agostiego w Sienie oraz u György'ego Sebóka w Indiana University w Bloomington.

Był trzykrotnie nagradzany na krajowych konkursach Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie; otrzymał także trzy nagrody VIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

W latach 1973-1977 był asystentem, a później adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Od roku 1980 wykłada jako professor fortepianu w University of North Texas College of Music w Denton.

Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. Adam Wodnicki jest redaktorem wykonawczym pierwszego wydania Dzieł wszystkich Paderewskiego, wydanego przez Musica Iagellonica w Krakowie. 

Artysta został odznaczony Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

www.adamwodnicki.com


 

Wg kategorii: