Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Peter Jablonski

Peter Jablonski

Peter Jablonski

*1971 Lyckeby

Ceniony przez krytykę pianista, podbijający publiczność  dynamicznym talentem i wirtuozowską techniką.

Urodzony w Lyckeby w południowej Szwecji w 1971 roku artysta od najmłodszych lat zdobywał laury, grając już jako nastolatek I Koncert fortepianowy Beethovena w Warszawie i Krakowie. Wkrótce potem wystąpił na koncertach orkiestrami radia duńskiego i szwedzkiego.

Pianista pojawiał się na estradzie na wszystkich pięciu kontynentach, zarówno z recitalami solowymi, jak i w koncertach z orkiestrą. Współpracował z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, BBC Symphony, Philharmonia, Czech Philharmonic, Royal Scottish National Orchestra, London Philharmonic, Stockholm Philharmonic, Bergen Philharmonic, New Japan Philharmonic, Orchestre National de France, Norwegian Radio Orchestra, BBC Philharmonic, Korean Symphony Orchestra oraz Mexican City Philharmonic Orchestra. W Ameryce Północnej pianista koncertował między innymi z Cleveland Orchestra (Blossom Festival), Philadelphia Philharmonic Orchestra, Detroit Philharmonic Orchestra i Los Angeles Philharmonic Orchestra. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Vladimir Ashkenazy, Daniele Gatti, Yakov Kreizberg, Paavo Järvi, Myung-Whun Chung, Valery Gergiev i Kurt Sanderling.

Peter Jablonski występował w największych salach koncertowych, takich jak sala Filharmonii Berlińskiej i Concertgebouw w Amsterdamie. Brał udział w takich festiwalach, jak Festival de Radio France Montpellier, Festival Pianistico Internazionale di Brescia, Bergen, Umea Festival i North Norway Festival.

Istotną częścią pracy artystycznej pianisty jest muzyka kameralna. Występował w Istanbule z Istanbul Quartet. Peter Jablonki jest dyrektorem artystycznym corocznego festiwalu muzyki kameralnej w południowej Szwecji oraz Falsterbo International Music Festival, podczas którego ostatnio współpracował z sopranistką Katriną Dalayman.

Wśród nagrań płytowych artysty znalazły się utwory Chopina oraz wszystkie sonaty fortepianowe Prokofiewa, wydane jesienią 2003 roku przez wytwórnię Decca. Dla tej wytwórni pianista nagrał też II i III koncert fortepianowy Czajkowskiego (z orkiestrą Philharmonia pod batutą Charlesa Dutoita), Koncert fortepianowy Skriabina oraz jego Prometeusza (z Deutsches Symphonie Orchester Berlin i Ashkenazy'm), Koncert fortepianowy Gershwina i płytę zawierającą Rapsodię na temat Paganiniego Rachmaninowa (także z Ashkenazy'm), za którą otrzymał Edison Award.

W 1996 roku artysta otrzymał prestiżową Årets Svensk I Världen, przyznawaną szwedzkim osobowościom, które przyczyniają się do promocji Szwecji na świecie. W 1998 roku otrzymał Nagrodę Orfeusza podczas Warszawskiej Jesieni za premierowe wykonanie Koncertu fortepianowego Kilara, zadedykowanego i napisanego specjalnie dla niego.


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini