Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

 • Bibliografia
 • Filmografia
 • Biogram
 • Adres

Jakub Czekierda

Jakub Czekierda

Jakub Czekierda urodził się 8 kwietnia 1991 roku w Bytomiu. Naukę rozpoczął w roku 1998 w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu w klasie fortepianu mgr Marii Wróbel-Zegalskiej. Obecnie jest na II roku studiów II st. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Od najmłodszych lat z chęcią brał udział w konkursach krajowych i międzynarodowych odnosząc sukcesy. Najważniejsze z nich to:

 • II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu
 • 2003 r. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im Roberta Schumanna "Fur Musik" Suwałki 2008 r.
 •  II miejsce i nagroda specjalna prezydenta Czech na XXXIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Virtuosi Per musica di Pianoforte" Czechy 2006 r.
 • IV miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Szymanowski in memoriam" - Warszawa - 2008 r.
 • III miejsce na Śląskim Konkursie Pianistycznym - Zabrze - 2009 r.
 • II miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J.
 • Paderewskiego - Piotrków Trybunalski - 2009 r.
 • III miejsce w Konkursie Kameralnym w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - 2011 r.

Dwukrotnie był stypendystą miasta Piekary Śląskie, oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci wybitnie zdolnych w Warszawie (3 razy).

Ponadto trzykrotnie wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej jako solista (2006,2008, 2009 r.) w koncertach z cyklu „Estrada Młodych wirtuozów".

W roku 2012 nagrał płytę z muzyką kameralną K. Szymanowskiego, H. Wieniawskiego, G. Tartiniego i N. Paganiniego wraz z portugalskim skrzypkiem Nuno Soaresem w Radiu Łódź. W ramach promocji płyty i wydawnictwa Adi Art wystąpił na koncertach m.in. w Łęczycy, Łodzi, Filharmonii Zielonogórskiej oraz za granicą w Lizbonie i Bradze (Portugalia 2012r.)

20 czerwca 2013 r. zaprezentował recital w Muzeum Fryderyka Chopina w ramach koncertu z serii „Młode Talenty" składający się z utworów Haydna,

Chopina i Prokofiewa. Koncert ten był nagrywany i jego nagranie zostało zakwalifikowane do dalszej opieki jego osobą w ramach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

30 września 2013 r. wystąpił na Litwie w Wilnie prezentując recital złożony z dzieł Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena.

12 października wziął udział w koncercie w Teatrze Muzycznym w Łodzi w ramach Adi Jazz festiwalu prezentując w wersji solo Błękitną Rapsodię Gershwina, która następnie została umieszczona na festiwalowej płycie CD.

26 i 28 lutego zaprezentował recitale chopinowskie w krakowskiej Bonarce w ramach obchodów urodzin Chopina.

10 marca 2014 r. na Konkursie Duetów Wokalno- Fortepianowych we Wrocławiu wraz z wokalistką Lucyną Jarząbek uzyskali wyróżnienie.

19 marca 2015 r. w Ogólnopolskim Konkursie Duetów Wokalno- Fortepianowych w Katowicach wraz z wokalistką Lucyną Jarząbek uzyskali II Nagrodę (I nie przyznano).

18.04.2015 r. wraz z wokalistką Lucyną Jarząbek zdobyli III Nagrodę w II Ogólnopolskim Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.

26.04.2015 r. zaprezentował półrecital złożony z utworów G. Gershwina w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach z okazji koncertu charytatywnego pt. „Wiosenne Preludium" zorganizowanego przez Fundację Lion's Club Katowice - Barbórka i został wybrany do otrzymania stypendium w wysokości 7000 zł.


 


 

Wg kategorii: