Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Christian Tetzlaff

Christian Tetzlaff

Christian Tetzlaff

*24 IV 1966

Tetzlaff zaprezentował interpretację koncertu skrzypcowego Brahmsa wybitnie wirtuozowską a jednocześnie głęboko osobistą, błyskotliwą technicznie, lecz zawsze pełną emocji i przeżyć. [...] Sadzę jednak, iż tym, co najbardziej porusza słuchaczy jest otwartosc i szczerosc emocjonalnagry Tetzlaffa.
Boston Globe, lipiec 2009

Skrzypek znany jest na całym świecie z doskonałych interpretacji koncertów skrzypcowych zarówno klasyczn-romantycznych jak i XX-wiecznych i współczesnych. Szczególnie doceniany jest zaś za niedoścignione wykonania Sonat i Partit J.S. Bacha na skrzypce solo. 

Występuje na wielu znanych festiwalach muzycznych, m.in. w Edynburgu, Lucernie, na słynnym festiwalu the BBC Proms w Londynie, oraz na wielu letnich festiwalach w Stanach Zjednoczonych. Koncertuje nie tylko jako solista ale także kameralista, wspólnie z takimi artystami jak Leif Ove Andsnes, Alexander Lonquich i Lars Vogt, a także z założonym przez siebie Tetzlaff Quartet.

Współpracuje z najbardziej znanymi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Symfoniczną z Bostonu, Berlina, Toronto, San Francisco i Londynu, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Birmingham, DR Sinfonieorchester, Orchestre de Paris, Tonhalle-Orchester z Zurychu, Narodową Orkiestrą z Waszyngtonu.

Prowadził kursy mistrzowskie w Weill Music Institute.

Dokonał wielu nagrań płytowych m.in. dla wytwórni Virgin Classics, zaś na płytach zarejestrował najbardziej znane koncerty skrzypcowe, sonaty Bartoka i trzy skrzypcowe sonaty Brahmsa. Otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Diapason d'Or, Edison Prize, Midem Classical Award, ECHO Klassik prize i kilka nominacji do nagrody Grammy.

Christian Tetzlaff gra na skrzypcach wykonanych przez niemieckiego lutnika Petera Greinera.

W 2007 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


 

Wg kategorii: