Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Mihaela  Ursuleasa

Mihaela Ursuleasa

Mihaela  Ursuleasa

*27 IX 1978 Brasov, †2 VIII 2012 Wiedeń

Mihaela Ursuleasa - unikalna kombinacja gry pełnej energii, najwyższej technicznej sprawności i lirycznego talentu, czyni laureatkę prestiżowego Clara Haskil Competition jedną z najznakomitszych pianistek młodej generacji. Urodziła się w 1978 r. w Brasov, w Rumunii. Publiczne koncerty dawała już mając siedem lat, a jako ośmiolatka zrealizowała pierwsze nagranie. Wkrótce zdobyła II nagrodę na International Piano Competition w Senigallii. Za radą Claudio Abbado rozpoczęła studia u Heinza Medjimoerca w Konserwatorium Wiedeńskim.

W wieku lat 16 wygrała Konkurs im. Klary Haskil. Dawała recitale w najważniejszych miastach i salach koncertowych świata, takich jak Concertgebouw, Filharmonii Kolońskiej, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zürichu i Carnegie Hall. Wśród licznych koncertów artystki warto wymienić występ z Koncertem fortepianowym Ravela z St. Paul Chamber Orchestra pod batutą Hugo Wolffa oraz z Koncertem fotepianowym G-dur KV 453 Mozarta z Amsterdam Concertgebouw Orchestra pod dyrekcją Kurta Sanderlinga.

W 1998 r. pianistka zadebiutowała na Festiwalu Salzburskim Koncertem Jeunehomme KV 271 Mozarta z Mozarteum Orchestra. Niecały rok później odbyła pierwsze zagraniczne tournee z Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, wykonując I Koncert fortepianowy Beethovena pod batutą Paavo Järvi.

W 2000 r. odbyła niemieckie tournee z Academy of St. Martin in the Fields i Nevillem Marrinerem, a jej następne niemieckie tournee odbyło się marcu 2003 r. z Gothenburg Symphony Orchestra i dyrygentem Neeme Järvi.

Współpracowała z Cincinnati Symphony Orchestra pod batutą Paarvo Jarvi i grała kilka recitali w Miami i St. Paul.

Jako kameralistka występowała z wiolonczelistką Tajną Tetzlaff, skrzypaczką Mirijam Contzen i Patrizią Kopatchinskaja, a także z Hugo Wolff Quartet i Belcea Quartet.

W grudniu 2000 r. odebrała nagrodę słuchaczy II Programu Polskiego Radia za najwybitniejszą osobowość XIV Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Jej występy cieszyły się zawsze wielki zainteresowaniem, zaś publicznośc przyjmowała jej grę z entuzjazjem. 

W 2010 roku artystka wystąpiła w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 

Zmarła nagle 2 sierpnia 2012 r.


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini
mini mini