Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Beata Bilińska

Beata Bilińska

Beata Bilińska

Beata Bilińska urodziła się w Krakowie. Należy do czołówki polskich pianistów. Od szesnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Obecnie prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.

Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech.

W 1996 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni.

Swoje umiejętności doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów, m.in. Lee Kum Sing, John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana.

Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i stypendiów, m.in. Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali "Isaac Stern Auditorium" w Nowym Jorku. The New York Concert Review relacjonuje to wydarzenie: " (...) otwarte emocjonalnie i serdeczne podejście pani Beaty Bilińskiej dokonały niemalże wyczynu, jakiego nigdy bym się nie spodziewał: sprawienia tę rozwlekłą sonatą (Rachmaninow Sonata b-moll) autentycznej przyjemności! (...) wyśmienity recital!...". Beata Bilińska była dwukrotnie nominowana do "Paszportu Polityki" oraz dwukrotnie do nagrody "Fryderyk".

W grudniu 2005 roku, wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR), wykonała Koncert Fortepianowy "Zmartwychwstanie" Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą Kompozytora, w sali koncertowej im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. A w 2007 roku wykonanie to zostało nagrane na płytę CD dla wytwórni DUX, nagrodzoną licznymi nagrodami fonograficznymi.

W sierpniu 2008 roku, wraz z Kwartetem Śląskim oraz Piotrem Szymyślikiem nagrała płytę: "Tansman. Od tria do ektetu" zawierającą muzykę kameralną Aleksandra Tansmana na klarnet, fortepian i smyczki.

Biogram z oficjalnej strony artystki


 

Wg kategorii: