Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Yevgeny Sudbin

Yevgeny Sudbin

Yevgeny Sudbin

*1980 Saint Petersburg

Urodzony w 1980 roku w Sankt Petersburgu wykazywał wyjątkowy talent muzyczny od wczesnych lat życia. W 1987 roku wstąpił do Specjalnej Szkoły Muzycznej przy Konserwatorium w St. Petersburgu. Od 1990 roku kontynuował naukę w Berlinie. Potem przeniósł się do Londynu, gdzie mieszkał do 1997 roku i studiował u Christophera Eltona w Royal Academy of Music. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich u wybitnych pedagogów, takich jak: Murray Perahia, Claude Frank, Leon Fleisher, Stephen Hough, Aleksander Satz, organizowanych przez Międzynarodową Fundację Lake Como.

W ostatnich sezonach koncertował w Europie, Skandynawii, Kanadzie i USA, debiutując w The Frick Collection w Nowym Jorku. W 2007 roku występował na Aspen Music Festival w USA (Colorado) i La Roque d'Anthéron Festival we Francji, jak również w Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Płyta pianisty z Sonatami Domenico Scarlattiego wydana w 2005 roku (BIS) zdobyła wielkie uznanie krytyki, podobnie jak kolejne nagrania: recital z utworami Siergieja Rachmaninowa (2005, BIS), płyta z I Koncertem fortepianowym Piotra Czajkowskiego i I Koncertem fortepianowym Mikołaja Medtnera z towarzyszeniem São Paulo State Symphony Orchestra pod dyrekcją Johna Neschlinga (BIS, 2007). Obecnie Yevgeny Sudbin uznawany jest za jednego z najbardziej interesujących
i ekscytujących młodych pianistów na świecie. Ostatnia płyta z utworami Aleksandra Skriabina (2007, BIS) otrzymała tytuł Płyty Miesiąca w "BBC Music Magazine" oraz Płyty Roku w "The Daily Telegraph" i przyznano jej nagrodę Midem Classical Award w Cannes dla najlepszej płyty roku z muzyką instrumentalną.

Plany artysty obejmują koncerty i nagrania z North Carolina Symphony, występy
z Minnesota Orchestra pod dyrekcją Osmo Vänska i San Francisco Symphony pod batutą Vladimira Ashkenazego, jak również debiut w 2008 roku na festiwalu BBC Proms z BBC Philharmonic pod dyrekcją Yana Pascala Torteliera. Projekty nagraniowe dla wytwórni BIS obejmują wszystkie Koncerty fortepianowe Ludwiga van Beethovena z Minnesota Orchestra pod dyrekcją Osmo Vänska.

W 2008 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".  


 

Wg kategorii: