Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Katia Skanavi

Katia Skanavi

Katia Skanavi

Katia Skanavi - urodzona w Moskwie Katia Skanavi pochodzi z grecko-rosyjskiej rodziny. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Szkole dla Utalentowanych Dzieci w Moskwie. W wieku 12 lat zadebiutowała w Sali Wielkiej Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, wykonując III Koncert fortepianowy Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. Gdy miała 18 lat, została laureatką Międzynarodowego Konkursu im. Marguerite Long - Jacques Thibaud w Paryżu. Po sukcesie na tym konkursie zaczęła występować w renomowanych salach koncertowych na świecie, jak: Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie czy Suntory Hall w Tokio. Przy tak intensywnej karierze pianistycznej Katia Skanavi kontynuowała studia w Konserwatorium w Paryżu i Moskwie,
a następnie w Cleveland Institute of Music (Ohio, USA). W 1994 roku wygrała konkurs pianistyczny im. Marii Callas w Grecji, ojczyźnie pradziadka pianistki.
W 1997 roku odniosła kolejny sukces, znajdując się w grupie finalistów Międzynarodowego Konkursu im. Vana Cliburna w Teksasie (USA). Obecnie mieszka w Moskwie wraz z mężem, aktorem Genią Stychkinem i trójką dzieci.

Katia Skanavi zachwyca zarówno publiczność, jak i krytyków oraz muzyków,
z którymi współpracuje, swoją wirtuozerią i wrażliwością muzyczną. Występuje
z muzykami tego formatu, co Yuri Bashmet, Gidon Kremer i Kurt Masur, jako solistka w koncertach fortepianowych i kameralistka.

Ostatnie sezony koncertowe Katii Skanavi wypełnione były recitalami i koncertami
z orkiestrą w Amsterdamie, Berlinie, Londynie, Madrycie, Moskwie, Paryżu oraz
w wielu miastach Japonii, Kanady i USA. Pianistka pojawiła się na festiwalach w La Roque d'Anthéron we Francji, Gidon Kremer's Lockenhaus Festival w Austrii, Festival Casals de Puerto Rico w USA. Większość amerykańskich angaży Katii Skanavi obejmuje recitale w Nowym Jorku i Waszyngtonie oraz występy z orkiestrami symfonicznymi z Cincinnati (Ohio), Dallas (Teksas), Indianapolis (Indiana) i San Francisco (Kalifornia).

W najbliższych planach artystka ma koncerty pod batutą znanych dyrygentów: debiut w Filharmonii Berlińskiej z Deutsches Symphonie Orchester Berlin - Eri Klas, wykonanie I Koncertu fortepianowego Dymitra Szostakowicza z Orchestre National de Lille - Jean-Claude Casadesus i Koncertu fortepianowego Roberta Schumanna
z Bournemouth Symphony Orchestra - Dmitry Sitkovetsky.

Repertuar Katii Skanavi jest zróżnicowany, obejmuje okres od klasycyzmu do muzyki współczesnej. Pianistka nagrała kilka płyt, głównie dla wytwórni Lyrinx. Płyta zawierająca m.in. utwory Siergieja Rachmaninowa i Roberta Schumanna, nagrana podczas koncertu w Marsylii, została bardzo pochlebnie przyjęta przez krytyków, podobnie jak recital fortepianowy z dziełami Fryderyka Chopina (Pro Piano). Na ostatniej płycie (wydanej przez Lyrinx) znalazły się utwory Rachmaninowa (wśród nich Etudes-tableaux op. 39) i Czajkowskiego (Pory roku).

W 2008 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii: