Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Piers Lane

Piers Lane

Piers Lane

*8 I 1958

Australijski pianista osiadły w Londynie. Koncertował z wieloma orkiestrami, m.in.:
z BBC Orchestra, Aarhus Symfoniorkester, Bournemouth Symphony Orchestra, Göteborgs Symfoniker i New Zealand Symphony Orchestra, Orchestra Ensemble Kanazawa, Orchestre National de France, City of London Sinfonia, Royal Philharmonic Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Współpracował z czołowymi dyrygentami, jak: Andrzej Boreyko, Sir Andrew Davis, Richard Hickox, Andrew Litton, Sir Charles Mackerras, Jerzy Maksymiuk, Maxim Shostakovich, Vassily Sinaisky i Yan Pascal Tortelier.

Występował m.in. na festiwalach: Praska Wiosna w Czechach, Lake Como Festival we Włoszech, Klavier-Festival Ruhr i Schloss vor Husum w Niemczech, La Roque d'Antheron we Francji, Valldemossa Chopin Festival na Majorce, w Bard i Newport
w USA oraz w Bergen, Elverum i Trondheim w Norwegii. Kilkakrotnie występował na festiwalu BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall z repertuarem obejmującym ponad 80 utworów.

Piers Lane chętnie wykonuje repertuar kameralny. Kontynuuje swoją wieloletnią współpracę z brytyjską skrzypaczką Tasmin Little. Współpracuje też z zespołem Musica Viva i sopranistką Cheryl Barker, barytonem Peterem Colemanem-Wrightem oraz skrzypaczką i kompozytorką Brett Dean. Występuje wspólnie z Anne Sofie von Otter i Bengtem Forsbergiem w Malmö, Sztokholmie i Bergen.

Piers Lane jest dyrektorem artystycznym Myra Hess Day realizowanego co roku
w National Gallery w Londynie oraz Bloch Festival, który odbędzie się w londyńskiej Wigmore Hall w 2009 roku. Ponadto w 2007 roku pianista objął stanowisko dyrektora artystycznego Australian Festival of Chamber Music. Koncertuje rokrocznie
w Australii i Nowej Zelandii. W 2007 roku jego interpretacja V Koncertu fortepianowego Ludwiga van Beethovena z Queensland Orchestra otrzymała Limelight Magazine Award.

Obszerna dyskografia artysty obejmuje nagrania dla wytwórni Hyperion, m.in. utworów Aleksandra Skriabina, Kamila Saint-Saënsa, Ignacego Moschelesa i Adolfa Henselta.

W 2008 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii: