Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Kristian Bezuidenhout

Kristian Bezuidenhout

Kristian Bezuidenhout

Pianista, pedagog, występuje jako solista grając na fortepianie, klawesynie i historycznym fortepiano. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku dziesięciu lat. Kontynuował ją pod kierunkiem Rebeki Penneys (fortepian), Paula O'Dette (praktyka wykonawcza/continuo), Malcolma Bilsona (fortepiano) i Arthura Haasa (klawesyn) w Eastman School of Music w USA. Regularnie koncertuje w Ameryce Północnej, Europie, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii, Australii i Azji, grając na fortepianie, klawesynie i historycznym fortepiano.

Współpracował z takimi solistami, jak: Giuliano Carmignola, Pieter Wispelwey, Paul O'Dette, Daniel Hope, Jan Kobow, Malcolm Bilson oraz z zespołami: Concerto Köln, Boston Early Music Festival Orchestra, Händel and Haydn Society (Boston) oraz Nederlands Kamerkoor.

Brał udział w festiwalach muzyki dawnej w Bostonie, Brugii, Wenecji i Utrechcie, jak również w West Cork Chamber Music Festival w Irlandii, Brühler Schlosskonzerte
w Niemczech, Festiwalu Menuhina w Szwajcarii, Festiwalu Mozartowskim w Vermont oraz Poeke Fortepiano Festival w Belgii.

W 2001 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę publiczności na 38. Festival of Flanders International Fortepiano Competition w Brugii, co było dużym wyróżnieniem, ponieważ w historii konkursu nagroda ta została przyznana tylko trzykrotnie.

W tym samym roku oficjalnie zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz nagrał płytę z Sonatami i Fantazjami Mozarta dla Fleur de Son.

Od 2003 roku artysta występuje w duecie z niemieckim tenorem Janem Kobowem. Muzycy nagrali wspólnie m.in. Die schöne Müllerin Schuberta dla kanadyjskiej wytwórni ATMA.

W 2004 roku zadebiutował w repertuarze symfonicznym, wykonując V Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem zespołu Händel and Haydn Society w Bostonie pod dyrekcją Granta Llewellyna. W styczniu tego samego roku był gościem amerykańskiej rozgłośni radiowej NPR, wystąpił też z recitalem na fortepiano w Dumbarton Oaks.

Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadzi klasę pianoforte oraz zajęcia z zakresu osiemnastowiecznej praktyki wykonawczej w Chautauqua Institution i Eastman School of Music.

W 2006, 2007, 2008, 2010 i 2012 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini
mini