Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Piotr Różański

Piotr Różański

Piotr Różański

*16 I 1989 Kraków

Piotr Różański - pianista urodzony w styczniu 1989 roku w Krakowie. Obecnie jest studentem dyplomowego roku w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej.

Piotr Różański jest laureatem licznych konkursów pianistycznych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Do najważniejszych należą: IV Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA, Kraków (I miejsce i nagroda specjalna), IV Międzynarodowy Konkurs im. C. Czernego, Praga, (II nagroda), XXXVIII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina, Warszawa (I nagroda); Konkurs Pianistyczny o stypendium fundacji YAMAHA (I nagroda). Półfinalista Piano-e-Competition w Minneapolis (USA), konkursu Euroradia w Bratysławie (jako polski reprezentant), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. J. Brahmsa w Pörtschach.

Koncertował w Polsce, USA, Szwajcarii i w Niemczech. W 2007 roku na zaproszenie Amerykańskiego Towarzystwa Chopinowskiego wystąpił z recitalami solowymi w sześciu miastach USA, wystąpił z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej na koncercie Młodych Talentów, koncertował w Żelazowej Woli w dworku Chopina, wystąpił na koncercie otwierającym sezon 2007/2008 w Filharmonii Koszalińskiej oraz dał solowe recitale w Darmstadt i w Monachium gdzie wystąpił w ramach cyklu ”Winners & Masters”. W sierpniu 2008 debiutował w Sali kameralnej Filharmonii Narodowej na festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. W tym samym roku wystąpił z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej (Festiwal „Premia Filharmonii Łódzkiej”) oraz orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej. W sierpniu 2009 zadebiutował na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju. W roku 2010 i 2011 koncertował m.in. w Stuttgarcie, Duesseldorfie, Bonn, Heilbronn, Hamburgu, Kolonii.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Eugene'a Indijca, Dinę Yoffe, Aleksieja Orłowieckiego, Paula Badura-Skoda, Joaquina Soriano, Thomasa Ungara, Eleanor Wong.

W 2008 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 

Oprócz gry solowej zajmuje się z wielkim oddaniem kameralistyką, grając wiele koncertów kameralnych m.in. z prof. Kają Danczowską, prof. Piotrem Reichertem, Marią Sławek(z którą tworzy duet od 2007 r.), Agatą Kucz, Aleksandrą Lelek, Sebastianem Szumskim. Bierze regularnie udział w festiwalach muzyki kameralnej „Wawel o zmierzchu”, „Muzyka latem”. Piotr Różański jest laureatem kilku konkursów kameralnych: Wyróżnienie (wraz z flecistką, Agatą Kucz) na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, III nagroda (wraz z wiolonczelistką, Aleksandrą Lelek) na Niezależnym Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych w Kijowie. Zdobywał również dyplomy uznania za wyróżniające wykonanie partii fortepianu: na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, I Konkursie Kameralnym na duet głos z fortepianem w Krakowie.


 

Wg kategorii: