Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Rico Gulda

Rico Gulda

Rico Gulda

*9 IV 1968 Zurych

Rico Gulda urodził się w Zurychu, jako najmłodszy syn w rodzinie muzyków. Dzieciństwo spędził w Monachium, gdzie w wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie pod okiem swojej japońskiej matki. Jako dwunastolatek został najmłodszym uczniem legendarnego niemieckiego wirtuoza Ludwika Hoffmanna. Później kontynuował naukę w Akademii Muzyki w Wiedniu u prof. Noela Floresa i w klasach mistrzowskich u Dmitrija Baszkirowa w Salzburgu, Wiktora Mierżanowa w Moskwie oraz Paula Badury-Skody w Wiedniu. Także regularnie otrzymywał cenne wskazówki od swego ojca, pianisty-kompozytora Friedricha Guldy. Następnie do roku 2000 Rico Gulda studiował w Mozarteum Salzburskim, Uniwersytecie Hansei w Seulu oraz klasach mistrzowskich na Uniwersytecie Sztuki w Nagoi.

Odbył wiele tournee po Europie, USA i Dalekim Wschodzie występując solo, z zespołami muzyki kameralnej oraz jako solista z takimi orkiestrami jak Belgijska Orkiestra Narodowa, Orkiestra Symfoniczna Mediolanu, Filharmonia Czeska w Brnie, Orkiestra im. A. Brucknera w Linzu, Orkiestra Mozarteum w Salzburgu, Nowa Japońska Filharmonia oraz Orkiestry Kameralne Wiednia i Tokio.

W maju 2000 roku wystąpił jako solista wraz ze swoim bratem Paulem i Filharmonią Wiedeńską w koncercie upamiętniającym ich ojca. Takiej samej rangi wydarzeniem artystycznym było wykonanie wraz z legendarną pianistką Marthą Argerich Potrójnego Koncertu W.A. Mozarta w styczniu 2005 roku podczas Festiwalu "W radosnym wspomnieniu Friedricha Guldy", transmitowanego przez NHK. Koncert powtórzono latem tegoż roku podczas Late Night Concert - Argerich meets Gulda na Bayerische Staatsoper. Podczas obchodów 250 rocznicy urodzin Mozarta, 27 stycznia 2006 roku zagrał część koncertu mozartowskiego podczas szeroko transmitowanego koncertu plenerowego w Salzburgu. W kwietniu br. z zaledwie 4-godzinnym wyprzedzeniem zastąpił chorą szwagierkę w wykonaniu Mozartowskiego Koncertu Podwójnego wraz ze swoją żoną Ferhan Önder na Musikhalle Hamburg - prasa okrzyknęła go "zdobywcą Hamburga".

W dziedzinie nagrywania, regularnie pracuje po obu stronach mikrofonu, jako reżyser i wykonawca.

Po kilku produkcjach dla Radia i TV, jego debiutancką płytę z Sonatą D. 784 oraz 3 utworami na fortepian F. Schuberta, wydano w roku 1997. Następnie nagrał wysoko ocenione płyty dla Gramola, ORF i Naxos. W roku 2003 Amphion Records wydała nagranie jego interpretacji Die Schoene Muellerin wraz z barytonem Florianem Preyem.

Jako reżyser pracował dla Gramola, Naxos i EMI Classics. Nagranie "Vivaldi Reflections" wraz z Ferhan i Ferzan Önder dla EMI zdobyło prestiżową ECHO Klassik Prize w 2002 r. Dla Deutsche Grammophon pełnił funkcję Producenta Wykonawczego wydania "Friedrich Gulda - The Mozart Tapes".

Również godna uwagi była kompilacja "Music for Sisi's Wedding 1854" dla EMI Classics z muzyką napisaną przez wszystkich czołowych kompozytorów Wiedeńskich jako podarunek dla Młodej Pary Królewskiej w 1854 roku, przy której Rico Gulda był jednocześnie pomysłodawcą, kierownikiem projektu, reżyserem oraz jednym z wykonawców.

Opracowanie Uwertury do "Semiramide" G. Rossiniego na 8 fortepianów (!) wykonano i nagrano podczas Verbier Festival w 2003 roku wraz z pianistami takimi jak Kissin, Lang Lang, Andsnes, Ax oraz Levine. Nagranie zostało wydane na DVD przez RCA.

Rico Gulda jest Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Musiksommer Klaus a także "Absolute Manager" Absolute Ensemble Kristjana Järvi'ego.

W 2006 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii: