Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Ning An

Ning An

Ning An

*12 I 1976 Pekin

Chiński pianista, ukończył New England Conservatory of Music w Bostonie w klasie fortepianu Russella Shermana. 

Jest laureatem szeregu cenionych w świecie konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland w USA [Cleveland International Piano Competition] (1997 – 3 miejsce), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety w Brukseli [Queen Elisabeth International Competition in Brussels] w Belgii (1999 – 3 miejsce), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Paloma O'Shea w Santander w Hiszpanii [Paloma O'Shea Santander International Piano Competition] (2002 – 3 miejsce), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Williama Kapella w College Park w USA [William Kapell International Piano Competition] (2003 – 1. miejsce).

W 2000 r. zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnoamerykańskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Miami na Florydzie [National Chopin Piano Competition], w tym samym roku został wyróżniony na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od lutego 1993, gdy z orkiestrą symfoniczną w Cleveland wykonał Koncert fortepianowy c-moll Sergiusza Rachmaninowa, występował w różnorodnym repertuarze z wieloma znakomitymi orkiestrami, m. in. Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, Moskiewską Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Belgijską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmoniczną w Stuttgarcie i w Tajpej, a także orkiestrami filharmonicznymi w Warszawie i – w bieżącym roku – w Poznaniu, Łodzi i Białymstoku. W roku 2001 odbył światowe tournee koncertowe z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Występował również z recitalami, m.in. w salach koncertowych Antwerpii (Palais de Beaux), Mediolanu (Salle Verdi), Paryża (Salle Cortot). Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Salt Lake City w USA (Gina Bachaure Piano Festiwal), w Luksemburgu (Bourglinster Festival), w Szwajcarii (Interlaken Music Festiwal), a także w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju (2000 r.).


 

Wg kategorii: