Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Wilhelm Kolberg

Wilhelm Kolberg

Wilhelm Kolberg

*13 VI 1807 Warszawa, †4 VI 1877 Warszawa

Wilhelm Karol Adolf Kolberg - inżynier, kartograf.

Był synem kartografa i profesora Uniwersytetu Warszawskiego Juliusza (*1776 †1831) i Karoliny Fryderyki Mercoeur (*1788 †1872), bratem etnografa Oskara. Uczęszczał do Liceum Warszawskiego, a w 1825 r. rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego i wstąpił do Korpusu Inżynierów wojsk polskich; kształcił się także w Szkole Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierii, w której uczył Mikołaj Chopin. Wziął udział w powstaniu listopadowym w stopniu porucznika. Następnie pracował jako inżynier na różnych budowach, w tym regulacji Dunaju pod Wiedniem, kanału Augustowskiego i Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Był autorem wielu prac z dziedziny budownictwa, hydrografii i topografii. W 1841 r. ożenił się z Emilią Karoliną Gronau (*1825 †1865), z którą miał dziewięcioro dzieci.

Wilhelm był jednym z najbliższych przyjaciół Fryderyka Chopina z lat młodzieńczych, zarówno z Liceum, jak i z sąsiedztwa w Pałacu Kazimierzowskim i na Krakowskim Przedmieściu. W 1829 r. razem z Fryderykiem uczęszczał na lekcje angielskiego. Fryderyk dedykował mu Polonez b-moll (Pożegnalny), oparty na motywach z opery Sroka złodziejka Rossiniego oraz Walca h-moll. Wilhelm pojawia się bardzo często w korespondencji rodziny Chopinów.

Andrzej Sikorski


Bibliografia

Fryderyk Chopin i bracia Kolbergowie na tle epoki. Przyjaźń. Praca. Fascynacje, oprac. Hanna Wróblewska-Straus i Katarzyna Markiewicz, Warszawa 2005.

 

Dedykowane źródła rękopiśmienne:

Polonez b-moll [op. posth.]; Kopia (Oskar Kolberg)

Dedykowane pierwodruki:

Polonez b-moll [op. posth.] (Polski, "Echo Muzyczne" nr 12)
Polonez b-moll [op. posth.] (Niemiecki, Breitkopf & Härtel)

Wg kategorii: