Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Krzysztof Droba

Krzysztof Droba

Krzysztof Droba

*25 VII 1946 Mielec

Studiował teorię muzyki na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie od 1972 roku wykłada na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. W latach 2003-2007 pełnił funkcję wiceprezesa ZKP.

Prowadził wykłady w wielu uczelniach muzycznych i czynnie uczestniczył w licznych sympozjach i konferencjach muzykologicznych w kraju i zagranicą m.in.: w Instytucie Gniesinych w Moskwie, Konserwatorium im. Aliszera Nawoi w Taszkencie, Związku Kompozytorów Bułgarskich w Sofii, Hochschule fűr Musik Felix-Mendelssohn-Bartholdi w Lipsku, Łotewskiej Akademii Muzycznej w Rydze, Litewskiej Akademii Muzycznej i Związku Kompozytorów Litwy w Wilnie, Eurocultur-Ost w Berlinie, na sympozjach towarzyszących festiwalowi Melos-Etos w Bratysławie, na 15th Congress of the International Musicological Society w Madrycie i 16th Congress of the International Musicological Society w Londynie.

Był członkiem jury konkursów kompozytorskich w kraju i na Litwie. Za swą działalność został uhonorowany złotą odznaką „Za pracę społeczną dla miasta Krakowa” (6 września 1988), orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina, nagrodą Związku Kompozytorów Polskich na rok 1997, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Polskiej - Gloria Artis” (23 września 2005), Złotym Krzyżem Zasługi (22 stycznia 2007), odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (25 września 2007), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008).


 

Wg kategorii: