Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Felix Mendelssohn

Felix Mendelssohn

Felix Mendelssohn

*3 II 1809 Hamburg, †4 XI 1847 Lipsk

Feliks Mendelssohn-Bartholdy - niemiecki kompozytor, dyrygent i pianista, przez Goethego nazwany "nieziemskim chłopcem".

Pierwsze spotkanie Mendelssohna z Chopinem miało miejsce 20 V 1834 w Akwizgranie, zaś kilka dni później muzykowali wspólnie w Düsseldorfie na wieczorze muzycznym u F. W. Schadowa. Chopin widział Mendelssohna co prawda już wcześniej w Berlinie, jednak jak pisze w liście do rodziny: "Spontiniego, Zeltera, Mendelsona [!] widziałem, lecz z żadnym nie mówiłem, bo nie śmiałem się sam rekomendować."[1] 

Podczas pobytu Chopina w Lipsku we wrześniu 1835 r. muzykowali wspólnie z Schumannem, F. Wieckiem i jego córką Clarą. Mendelssohn wspomina Chopina i jego grę w liście do siostry z 6 X 1835 roku: "Jego gra na fortepianie ma w sobie coś tak wyłącznie jemu właściwego, a jednocześnie jest tak mistrzowska, że śmiało można go nazwać całkiem doskonałym wirtuozem [...]"[2]

Mendelssohn wysoko cenił zarówno grę jak i utwory Chopina: "mnie jego gra na nowo zachwyciła", "Miło mi było obcować znów z prawdziwym muzykiem"[3].  Trudno natomiast ocenić stosunek Chopina do Mendelssohna; brak jakichkolwiek wypowiedzi Chopin na ten temat.

28 III 1836 Mendelssohn wysyła do Chopina zaproszenie na festiwal muzyczny Dolnego Renu w Düsseldorfie, który ma się odbyć w Zielone Świątki: "Mój drogi przyjacielu. [...] Piszę do Pana, ażeby się dowiedzieć, czy Pański czas pozwoli Mu przybyć na festiwal muzyczny. Dolnego Renu, który ma się odbyć w Düsseldorfie na Zielone Świątki. [...] Jeżeli Pan może, proszę przyjechać, byłaby to największa radość dla mnie [...] Jeżeli zechce Pan odpowiedzieć mi słówkiem, zrobi mi to ogromną przyjemność; [...]."[4] Chopin z zaproszenia nie skorzystał.

4 XI 1844 roku Mendelssohn zwrócił się do Chopina z prywatną prośbą „o pewną grzeczność. Czy byłby Pan łaskaw, jako stary mój przyjaciel, napisać kilka taktów muz,, zaznaczyć na dole, że napisał je Pan dla mojej żony (Cecylii M. B.) i przysłać mi je?"[5] Chopin prośbę Mendelssohna spełnił wysyłając 8 X 1845 r. rękopis Mazurka As-dur op. 59.

Etiudy Mendelssohna i Chopina znalazły się w opublikowanym przez Maurice'a Schlesingera zbiorze Methode des Methodes pour le piano Moschelesa i Fétisa, wraz z utworami wielu innych czołowych ówczesnych wirtuozów: Liszta, Thalberga, Moschelesa.


[1] Korespondencja Chopina, opr. Zofia Helman, Zbigniew Skowron, Hanna Wróblewska-Strauss, t. 1 s. 249
[2] Korespondencja Chopina, opr. Bronisław E. Sydow, t. 1 s. 264 
[3] ibid, t. 1 s. 264
[4] ibid,, t. 1 s. 277-278
[5] ibid, t. 2 s. 114

 

Wg kategorii: