Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Alexei Sultanov

Alexei Sultanov

Alexei Sultanov

*7 VIII 1969 Taskient, †30 VI 2005 Fort Worth

Aleksiej Sułtanow – laureat II nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995). Aleksiej Sułtanow przyszedł na świat w rodzinie profesjonalnych muzyków: matka – skrzypaczka, ojciec – wiolonczelista. Był tzw. "cudownym dzieckiem", które wielki talent muzyczny objawiło bardzo wcześnie. Jako ośmiolatek zagrał Koncert fortepianowy d-moll Mozarta, a niebawem w repertuarze posiadał koncerty fortepianowe Beethovena (c-moll), Chopina (f-moll), Rachmaninowa (c-moll) i Czajkowskiego (b-moll).

Aleksiej Sułtanow ukończył Republikańską Specjalną Szkołę Muzyczną przy Konserwatorium Taszkienckim u Tamary Popowicz (10 lat nauki). Następnie przeniósł się do Centralnej Szkoły Muzycznej przy Konserwatorium Moskiewskim do klasy prof. Lwa Naumowa (4 lata nauki). Wspomniany profesor był jego pedagogiem w Konserwatorium Moskiewskim (4 lata studiów).

Mając trzynaście lat uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Radiowym dla Młodych Muzyków "Concertino Praha" w Pradze (1982); cztery lata później, w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1986), którego nie ukończył z powodu nerwicy urazowej. W 1989 roku został laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Van Cliburna w Fort Worth. Uczestnictwo zaś w Konkursie Chopinowskim w 1995 roku zakończyło się dlań sukcesem w postaci II nagrody (ex aequo z Philippe Giusiano – pierwszej nagrody wówczas nie przyznano).

Sułtanow zaczął koncertować będąc dzieckiem. Występował wtedy w wielu miastach Uzbekistanu, Jugosławii i na Ukrainie (Kijów). Mając szesnaście lat zdumiewał słuchaczy świetnymi interpretacjami Sonaty f-moll "Appassionata" Beethovena, V Sonaty Fis-dur Skriabina i Sonaty h-moll Chopina. Międzynarodowa kariera wirtuozowska stała się jego udziałem po sukcesach konkursowych w Fort Worth i Warszawie. Koncertował w nowojorskiej Carnegie Hall, waszyngtońskim Centrum Kennedy’ego oraz w Pittsburghu, Rochester, Detroit, Milwaukee, Atlancie, Nowym Orleanie, Amsterdamie, Manchesterze, Warszawie i in. W 1991 roku odbył pierwsze tournée o Japonii.

Pianista dokonał nagrań płytowych dla firmy fonograficznej Teldec Classics, na których zarejestrował koncerty fortepianowe Czajkowskiego (b-moll), Beethovena (c-moll) i Rachaminowa (c-moll) oraz utwory solowe Chopina, Beethovena i Rachmaninowa. W Polsce Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie opublikowało płytę CD z jego interpretacjami "Appassionaty" Beethovena, Ballady f-moll i Walca Es-dur Chopina, V Sonaty Fis-dur Skriabina oraz II Sonaty b-moll Rachmaninowa.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych artysta zawiesił występy publiczne z powodu choroby.

30 czerwca 2005 roku Aleksiej Sułtanow zmarł we śnie, prawdopodobnie na atak serca, wycieńczony wieloletnią ciężką chorobą.

Stanisław Dybowski

 
Alexei Sultanov w Youtube:
Sultanov Alexei Ballada f-moll

Nagranie z recitalu w Warszawie z 1996 roku. 

 

Wyświetleń: 11281
12345
10:23
Sultanov Alexei Piano Sonata No. 3 in B minor, cz. I

Nagranie z Konkursu Chopinowskiego z 1995 roku. 

Wyświetleń: 892
12345
08:58
Sultanov Alexei Piano Sonata No. 3 in B minor, cz. IV

Nagranie z Konkursu Chopinowskiego z 1995 roku. 

 

Wyświetleń: 4088
12345
05:30
Sultanov Alexei Scherzo in C sharp minor, Op. 39

Nagranie z recitalu w Warszawie.

 

Wyświetleń: 7865
12345
06:53
Sultanov Alexei Waltz in E flat major, Op. 18

Nagranie z recitalu w Warszawie w roku 1996.

 

Wyświetleń: 5145
12345
04:16

Wg kategorii: