Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Yukio Yokoyama

Yukio Yokoyama

Yukio Yokoyama

*10 II 1971 Tokio

Yukio Yokoyama – laureat III nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1990). Yukio Yokoyama naukę muzyki rozpoczął we wczesnym dzieciństwie, zdradzając talent do gry na fortepianie i do kompozycji. Mając kilka lat został przedstawiony Herbertowi von Karajanowi i Mścisławowi Rostropowiczowi, którzy orzekli, że powinien się poświęcić muzyce. Regularną naukę gry na fortepianie rozpoczął w dwunastym roku życia u Jun Date, a kompozycji – Masayuki Nagatomi. Studia muzyczne odbył na tokijskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki. Następnie, jako stypendysta rządu francuskiego, naukę kontynuował u prof. Jacquesa Rouviera i prof. Vlado Perlemutera w paryskim Conservatoire National Superieur de Musique. Uczelnię tę ukończył z pierwszą nagrodą w 1990 roku.

Yukio Yokoyama jest laureatem I nagrody Ogólnojapońskiego Konkursu Studentów Mainichi Shimbun w dziedzinie fortepianu i kompozycji (1984) oraz laureatem trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych w Bolzano (im. Ferruccio Busoniego – V nagroda, 1989), Paryżu (im. Long-Thibaud – III nagroda, 1989) i Warszawie (Konkurs Chopinowski – III nagroda, 1990).

Od czasu sukcesu na Konkursie Chopinowskim, pianista rozwija ożywioną działalność koncertową. M.in. w 1995 roku wystąpił z recitalem na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, gdzie wykonał utwory Beethovena i Chopina (m.in. 12 Etiud op. 10).

Artysta dokonał kilku nagrań płytowych dla firmy fonograficznej Sony Classical, na których znalazły się m.in.: Koncert fortepianowy e-moll, Sonata b-moll, Sonata h-moll, 12 Etiud op. 10 i 12 Etiud op. 25 Chopina.

W 1993 roku, za osiągnięcia artystyczne, otrzymał nagrodę kulturalną miasta Jokohamy.

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini