Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Tania Achot-Haroutounian

Tania Achot-Haroutounian

Tania Achot-Haroutounian

*3 I 1937 Teheran

Tania Achot-Haroutounian – laureatka III nagrody VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1960). Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w rodzinnym mieście w wieku ośmiu lat. Mając lat czternaście, wyjechała do Francji, gdzie wstąpiła do Konserwatorium Paryskiego. Jej profesorem został Lazare Lévy. Po pewnym czasie zaczęła też przyjeżdżać na lekcje do Polski u prof. Henryka Sztompki.

W 1955 roku uczestniczyła po raz pierwszy w Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Grała w I i II etapie, ale zabrakło jej kilku punktów, aby znaleźć się w finale. Pięć lat później (1960) próbowała swych sił na warszawskim konkursie ponownie. Tym razem została laureatką III nagrody.

Pomiędzy występami na wspomnianych Konkursach Chopinowskich pianistka wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium, gdzie otrzymała dyplom honorowy (1956), w Konkursie Wykonawstwa Muzycznego w Genewie – medal półfinalistki (1958) – oraz dwukrotnie w Konkursie im. Long–Thibaud w Paryżu (1959, VI nagroda i 1965 – bez rezultatu).

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii: