Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Ewa Pobłocka

Ewa Pobłocka

Ewa Pobłocka

*21 XI 1957 Chełmno

Laureatka 10. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Studiowała w Gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Zbigniewa Śliwińskiego i Jerzego Sulikowskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1981) oraz podyplomowo w Hamburgu u Conrada Hansena. Korzystała również z konsultacji artystycznych Jadwigi Sukiennickiej, Rudolfa Kerera, Tatiany Nikołajewej i Marthy Argerich.

Występy rozpoczęła w 1970 roku w duecie z matką, wybitną śpiewaczką Zofią Janukowicz-Pobłocką. W 1977 roku Ewa Pobłocka zwyciężyła Międzynarodowy Konkurs im. G. Viottiego w Vercelli, dwa lata później otrzymała Złoty Medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux. Artystka koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Wietnamie, Republice Południowej Afryki, Singapurze, Korei, Japonii oraz w Australii. Oklaskiwano ją m.in. w Herkules-Saal w Monachium, Musikhalle w Hamburgu, Filharmonii w Petersburgu, Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, Kyoi Hall oraz Bunka Kaikan w Tokio, Auditorio Nacional w Madrycie, Barbican Centre i Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Mozarteum w Salzburgu, Lincoln Center w Nowym Jorku, Glenn Gould Studio w Toronto i w wielu innych salach. Jako solistka występowała m.in. z London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Bayerischer Rundfunkorchester, Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, New Japan Philharmonic, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Pianistka od wielu lat z powodzeniem uprawia muzykę kameralną. Koncertowała m.in. z Kwartetem Śląskim oraz śpiewaczkami - Jadwigą Rappé i Olgą Pasiecznik. Przez wiele lat współpracowała z Ewą Podleś, ma również na swoim koncie recitale z Evgenijem Nesterenko. Wśród innych projektów kameralnych warto wymienić zrealizowane w ramach Roku Chopinowskiego koncerty z Dang Thai Sonem, z utworami na cztery ręce i dwa fortepiany, występy z kwartetem Filharmoników Berlińskich w Kwintecie fortepianowym Schumanna oraz nagranie pieśni Chopina z Iwoną Sobotką i Arturem Rucińskim. Obecnie wraz córkami, Ewą Leszczyńską (sopran) i Marią Leszczyńską (wiolonczela) tworzy Multitrio, z którym prezentuje repertuar kameralny przeznaczony na ten skład.

Ewa Pobłocka dokonała szeregu prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika (polskie prawykonanie, pierwsza rejestracja z London Symphony Orchestra pod dyrekcją kompozytora), Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego (pierwsze polskie nagranie z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją kompozytora), Koncertu fortepianowego Pawła Szymańskiego dedykowanego pianistce, a powstałego na zamówienie Radio France (prawykonanie w Paryżu na festiwalu Présences) oraz Koncertu fortepianowego Pawła Mykietyna, również jej dedykowanego.

W swoim dorobku fonograficznym ma niemal 50 płyt, obejmujących repertuar solowy, kameralny oraz koncertowy od baroku do współczesności, a zarejestrowanych m.in. dla Polskich Nagrań „Muza", Deutsche Grammophon, Pony Canyon, Victor JVC, Conifer Records, CD Accord, BeArTon. Wiele z nich uzyskało entuzjastyczne oceny krytyków oraz prestiżowe nagrody, w tym dwa Fryderyki (oba w 1998), dwa tytuły Płyty Roku magazynu „Studio" (1996 i 1998) oraz Medal Johna Fielda (za nagranie kompletu jego nokturnów). W 2010 i 2013 roku ukazały się zrealizowane przez artystkę albumy z m.in. Mazurkami i Sonatą c-moll Chopina na fortepianie historycznym (Pleyel, 1848) oraz ze Scherzami b-moll i h-moll oraz Balladami op. 38 i op. 47 na fortepianie współczesnym, oba wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Najnowszy album Ewy Pobłockiej z pierwszym tomem Das Wohltemperierte Klavier (NIFC 2017) został wyróżniony jako płyta miesiąca przez prestiżowy magazyn Gramophone, a także nagrodzony specjalnym wyróżnieniem przez magazyn The Record Geijutsu.

Artystka jest również cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie od października 2018 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Fortepianu. Ewa Pobłocka jest także stałym gościnnym profesorem na Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki Geidai w Tokio i Nagoi. Prowadziła liczne kursy mistrzowskie, m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wietnamie, Japonii, Korei, Mongolii, Chinach, Irlandii, Belgii, Norwegii oraz w Niemczech. Była jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych, w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Unisa w Pretorii w 2004 roku, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 i 2015 roku, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Esther Honens w Calgary w 2006 roku, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu w 2012 roku, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hastings w 2017 i 2018 roku oraz pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018).


 
Ewa Pobłocka w Youtube:
Pobłocka Ewa Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur cz. I

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Wyświetleń: 9
12345
04:00
Pobłocka Ewa Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur cz. II

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Wyświetleń: 93
12345
09:21
Pobłocka Ewa Fantazja A-dur na tematy polskie cz. I

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Wyświetleń: 130
12345
07:07
Pobłocka Ewa Fantazja A-dur na tematy polskie cz. II
Wyświetleń: 57
12345
06:44

Wg kategorii: