Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Stanisław Bunin

Stanisław Bunin

Stanisław Bunin

*25 IX 1966 Moskwa

Stanisław Bunin – laureat I nagrody XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985). Stanisław Bunin przyszedł na świat w rodzinie od pokoleń związanej z muzyką. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat pod kierunkiem matki, pedagoga Konserwatorium Moskiewskiego. Mając sześć lat wstąpił do Centralnej Szkoły Muzycznej przy Konserwatorium Muzycznym. W latach 1984-1988 odbył studia pianistyczne w Konserwatorium Moskiewskim u prof. Sergiusza Dorieńskiego.

Stanisław Bunin uczestniczył w konkursach muzycznych trzykrotnie. Po raz pierwszy w 1979 roku w Pradze (Międzynarodowy Konkurs Radiowy dla Młodych Muzyków "Concertino Praha" – dyplom finalisty); po raz drugi w 1983 roku (Międzynarodowy Konkurs im. Long-Thibaud w Paryżu – I nagroda) oraz po raz trzeci w 1985 roku (Konkurs Chopinowski w Warszawie – I nagroda). Ponadto w Warszawie jury uhonorowało go nagrodami specjalnymi: Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza i Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego.

Wkrótce po zwycięstwie na Konkursie Chopinowskim, pianista zaczął robić światową karierę wirtuozowską, występując w największych centrach muzycznych ze sławnymi dyrygentami i zespołami symfonicznymi. Tylko w Japonii, na przestrzeni dziesięciu lat, dał ponad 200 koncertów w 70 miastach.

W 1988 roku Bunin wyemigrował ze Związku Sowieckiego. Początkowo przebywał w Niemczech, a następnie przeniósł się do Japonii. Systematycznie, co kilka sezonów, pianista występuje w Polsce, gdzie cieszy się popularnością. W 1995 roku grał na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach; w 1997 roku podczas recitalu w Warszawie, po raz pierwszy wykonał publicznie nowo odnalezione Preludium cis-moll Karola Szymanowskiego; w 2001 roku dał recital chopinowski z okazji stulecia Filharmonii Warszawskiej.

Dla wytwórni płytowych Deutsche Grammophon, Sony, Toschiba-Emi/Emi-Classical, dokonał wielu nagrań, obejmujących dzieła Chopina, Bacha, Mozarta i Debussy’ego.

Bunin zajmuje się pracą pedagogiczną w Wyższej Szkole Muzycznej Senzuko w Kawasaki. W 1992 roku przy wspomnianej uczelni założył Komitet Sztuki Pianistycznej. Artysta angażuje się w działalność charytatywną, m.in. powołał "Stanisław Bunin Enterprise" w celu wspierania uzdolnionych dzieci, poszkodowanych w wyniku różnych okoliczności.

W 2007 i 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii: