Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Marc Laforêt

Marc Laforêt

Marc Laforêt

Marc Laforêt - Francuski pianista pochodzenia rosyjskiego (ze strony matki) urodzony w Paryżu. Zadebiutował jako „cudowne dziecko” w wieku ośmiu lat w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu. Studiował w konserwatorium w Boulogne-Billancourt u Jacqueline Landowski oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Pierre’a Sancana (I nagroda). Miał okazję zetknąć się z Arturem Rubinsteinem, który zachęcił go do dalszej pracy. Prawdziwym przełomem w jego karierze pianistycznej był rok 1985. W lutym zwyciężył w Young Concert Artists International Auditions w Nowym Jorku, a w październiku zdobył II nagrodę (srebrny medal), nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków oraz nagrodę publiczności podczas XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od tego czasu rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.

Marc Laforêt współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak Daniel Barenboim, Valery Gergiev, Georges Prtre, Claus-Peter Flor, Rudolf Barshai, Armin Jordan, Serge Baudo, Alain Lombard, Jan Latham-Koenig, Stanisław Skrowaczewski, Vladimir Ashkenazy, Kazimierz Kord. Występował z recitalami, m.in. w Paryżu, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Moskwie, Sankt Petersburgu, Tokio, Osace, Monachium, Mediolanie, Rzymie, Wiedniu, Warszawie, Amsterdamie, Sztokholmie, Berlinie i Londynie. Regularnie zapraszany jest do współpracy przez najlepsze orkiestry, takie jak m.in. Orchestre de Paris, Orchestra Filarmonica della Scala, Orchestre de la Suisse Romande, Tokyo Philharmonic, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio-France, Orchestre National de France, Cincinnati Symphony Orchestra, Ensemble orchestral de Paris, Orkiestra Filharmonii w St. Petersburgu, Praska Filharmonia, Radiowa Orkiestra Symfoniczna w Lipsku, orkiestry z Rotterdamu, Amsterdamu, Hagi, Zurychu oraz Shanghai Broadcasting Symphony Orchestra (także udział w pierwszym tournée europejskim tego chińskiego zespołu).

Marc Laforêt otrzymał Złoty Medal Fundacji im. G. Cziffry (1983), jest też laureatem Fundacji Yehudi Menuhina oraz pierwszej nagrody za interpretacje muzyczne przyznanej przez Del Duca Foundation, działającej w porozumieniu z Académie des Beaux-Arts w Paryżu.

W 1997 artysta nawiązał, uwieńczoną sukcesami, współpracę muzyczną ze słynnym skrzypkiem Vladimirem Spivakovem. Dla wytwórni EMI nagrał kilka płyt z utworami Chopina, w tym wszystkie mazurki, a także oba Koncerty wspólnie z orkiestrą londyńską Philharmonia pod dyrekcją Rudolfa Barshaia. 24 Preludia i Sonatę h-moll Chopina zarejestrował dla Berlin Classics, natomiast komplet Walców tego kompozytora, utrwalony dla wytwórni Arion, otrzymał entuzjastyczne opinie prasy. Marc Laforêt ma na swoim koncie CD i DVD z dwoma Koncertami Fryderyka Chopina z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda (Maxell, obecnie dostępne w Japonii).

17 października 1999 pianista wystąpił w nocnym koncercie upamiętniającym 150. rocznicę śmierci Chopina w domu kompozytora przy placu Vendôme w Paryżu. W tym samym roku, obok takich autorytetów, jak Vladimir Ashkenazy i Murray Perahia, prowadził kursy mistrzowskie w Berlinie.

W kwietniu 2001 Marc Laforêt zarejestrował live w Tokio Koncerty KV 467 i KV 488 Mozarta z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra. Rok później artysta wykonał Koncert G-dur Ravela pod dyrekcją Vladimira Ashkenazy’ego z Praską Filharmonią. W październiku 2002 został doradcą artystycznym francuskiej edycji European Young Concert Artists Auditions w Paryżu. Od lipca 2003 Marc Laforêt jest artystycznym dyrektorem nowego festiwalu muzycznego Les Grands Crus Musicaux, odbywającego się w znanych zamkach w okolicach Bordeaux.

Szeroki repertuar pianisty obejmuje kompozycje tak różnych twórców, jak Bach, Mozart, Beethoven, Brahms, D. Scarlatti, Schubert, Schumann, Chopin, Skriabin, Liszt, Janáček, Debussy, Ravel, Rachmaninow i inni.

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii: