Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Angelika Catalani

Angelika Catalani

Angelika Catalani

*1780, †12 VI 1849

Włoska śpiewaczka, sopran dramatyczny o technice koloraturowej, jako primadonna operowa koncertowała po całej Europie, wszędzie odnosząc triumfy. W 1818 r. wycofała się ze sceny, występowała jednak nadal z wielkim powodzeniem, na estradach koncertowych w Danii, Szwecji, Niemczech, Rosji.

Podczas podróży koncertowej w latach 1819-1820 Catalani odwiedziła Warszawę, Lwów, Krzemieniec, Wilno i Kraków. 21 listopada 1819 r. przybyła do Warszawy, gdzie dała cztery koncerty cieszące się wielkim powodzeniem. W jednym z salonów warszawskich, prawdopodobnie u Konstantowej Wolickiej, margrabianki de Kermancon, spokrewnionej z Angelicą Catalani, słyszała grę małego Fryderyka, który już wówczas cieszył się sławą najlepszego w mieście fortepianisty. Oczarowana jego grą i improwizacjami, w dowód uznania dla jego talentu, ofiarowała mu złoty zegarek z dedykacją, z którym się nigdy nie rozstawał.

Występy słynnej śpiewaczki pozostawiły trwały ślad w pamięci Chopina. W swoim Kurierze Szafarskim z 31 sierpnia 1824 r. pisał do rodziny: Dnia 29m.r.b. Jpan Pichon przejeżdżając przez Nieszawę usłyszał na płocie siedzącą Catalani, która coś całą gębą śpiewała. Zajęło go to mocno a lubo usłyszał arią i głos, niekontent jednak z tego, starał się wiersze usłyszeć. Po dwakroć przechodził koło płotu, ale na próżno, bo nic nie zrozumiał, aż na koniec, zdjęty ciekawością, dobył trzech groszy, obiecał je śpiewaczce, byleby mu śpiewkę powtórzyła [1].


Bibliografia:
Korespondencja Fryderyka Chopina, opr. Bronisław E. Sydow, t. 1, s. 44. 

 

Wg kategorii: