Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Bogusław Kaczyński

Bogusław Kaczyński

Bogusław Kaczyński

*2 V 1942 Biała Podlaska

Bogusław Kaczyński – dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery i operetki, teoretyk muzyki, animator kultury, prezenter i autor wielu programów w TVP. Ulubieniec publiczności, gwiazdor Telewizji Polskiej, zdobywca trzech Wiktorów i Superwiktora, trzech Złotych Ekranów, Nagrody Neapolitańskiej, tytułów Mężczyzna Roku i Pisarz Roku. Jego książki Dzikie orchidee, Kretowisko i Wielka sława to żart były bestsellerami wydawniczymi i uhonorowane zostały nagrodami literackimi. Kaczyński jest wybitnym menedżerem, twórcą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy oraz słynnych na świecie Festiwali Muzyki w Łańcucie.

W 1993 r. został wybrany na stanowisko prorektora ds. artystycznych Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1994–1998 pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie i uhonorowany został międzynarodową nagrodą Lider Promocji Kultury Polskiej. Dzieci nadały mu tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu.

Specjalne sukcesy i dowody uznania międzynarodowej krytyki przyniosły mu prezentacje monodramu o Janie Kiepurze i Marcie Eggerth (ponad 1000 przedstawień), wykłady z dziedziny historii muzyki i sztuki operowej oraz galowe wieczory z cyklu "Bogusław Kaczyński przedstawia". Jego tournee wiodło przez cztery kontynenty: od Pekinu, Ułan Bator i Moskwy poprzez Wiedeń, Rzym, Florencję, Neapol, Mediolan, Genewę, Paryż, Londyn, Sztokholm, Berlin, Monachium, Pragę, Budapeszt, Madryt, Istambuł, Hawanę, Nowy Jork, Chicago, Boston, Miami do Toronto, Montrealu, Edmonton i Vancouver.

W wyniku plebiscytu "Polityki" Koniec wieku, Bogusław Kaczyński zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Jesienią 2002 roku, podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł Gwiazda Telewizji Polskiej. W 2006 roku uhonorowany został prestiżową nagrodą Piękniejsza Polska oraz tytułem Mistrz Mowy Polskiej.

Bogusław Kaczyński jest założycielem Fundacji "ORFEO", której celem jest wspieranie kultury narodowej, propagowanie sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie ambitnych inicjatyw artystycznych.

Biogram z oficjalnej strony B. Kaczyńskiego: www.boguslaw-kaczynski.pl


 

Wg kategorii: