Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Józef Stompel

Józef Stompel

Józef Stompel

*4 VII 1933 Świętochłowice

Józef Stompel urodził się 4 lipca 1933 roku w Świętochłowicach. Studiował w klasie fortepianu Wandy Chmielowskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, kończąc studia w 1959 roku dyplomem z wyróżnieniem. Umiejętności pianistyczne doskonalił w Salzburgu pod kierunkiem Brunona Seidlhofera.Józef Stompel jeszcze jako student zdobywał laury m in. na Ogólnopolskim Konkursie Mozartowskim, Międzynarodowym Konkursie im. Enescu w Bukareszcie. W 1960 roku artysta uzyskał wyróżnienie na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Profesor Józef Stompel dzieli swoje życie zawodowe pomiędzy występy artystyczne i pracę pedagogiczną. Jako wybitny pianista jest zapraszany do udziału w renomowanych festiwalach takich jak m.in. "Warszawska Jesień", Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Mariańskich Łaźniach, Antoninie oraz Pianistyki Polskiej w Słupsku. Dwukrotnie koncertował w nowojorskiej Carnegie Hall, gdzie prezentował utwory polskich kompozytorów; Paderewskiego, Szymanowskiego i Chopina.Wielką pasją artysty jest odkrywanie niesłusznie zapomnianych kompozycji polskich kompozytorów. Profesor Stompel wykonuje je na estradach koncertowych i nagrywa dla radia, telewizji, a także na płyty. To dzięki niemu zabrzmiały po raz pierwszy, lub ponownie po wielu latach, dzieła fortepianowe m.in. Bolesława Szabelskiego, Józefa Talarczyka, Jerzego Gablenza, Zygmunta Stojowskiego, Witolda Friemanna oraz kompozycje najnowsze w tym Romualda Twardowskiego, Krzysztofa Baculewskiego, Edwarda Bogusławskiego, Jana Wincentego Hawela, Józefa Świdra i innych.Z dokonanych nagrań prof. Stompel ceni sobie szczególnie płyty z utworami solowymi Władysława Żeleńskiego (Polskie Nagrania) oraz utwory Chopina i Gershwina nagrane dla wytwórni Classicord.

W działalności pedagogicznej profesora Stompla szczególnie pasjonuje praca z najmłodszymi pianistami. Rozpoznaje talenty m.in. podczas wizyt w szkołach oraz jako juror konkursów. Niektóre z dzieci trafiają potem do jego klasy gdzie znajdują fachową pedagogiczną opiekę. Metoda profesora sprawdza się, czego dowodem liczne nagrody na międzynarodowych konkursach, zdobywane już przez kilkunastoletnich podopiecznych profesora Stompla oraz studentów i absolwentów jego klasy w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Profesor Stompel prowadzi również kursy mistrzowskie w Belgii, USA, Urugwaju, Japonii, Korei i Kanadzie. Zasiada w jury konkursów pianistycznych w wielu krajach świata. Był również jurorem XIV oraz XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Dwukrotnie został wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki Pierwszego stopnia. Ostatnio przyznano profesorowi Medal Edukacji Narodowej. Prof. Józef Stompel jest Honorowym Obywatelem rodzinnego miasta Świętochłowice. Został powołany do Rady Programowej NIFC 4 grudnia 2005 roku.

Redakcja, grudzień 2006

 

Wg kategorii: