Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Marta Kowalczyk

Marta Kowalczyk

Marta Kowalczyk

*1991 Koszalin

Marta Kowalczyk - skrzypaczka urodzona w 1991 roku w Koszalinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie prof. Jolanty Libickiej, a następnie prof. Małgorzaty Kobierskiej.

Obecnie jest uczennicą OSM im. Zenona Brzewskiego w Warszawie i kształci się w klasie prof. Jana Staniendy.

W 2008 roku zwyciężyła w polskich eliminacjach Eurowizji Młodych Muzyków i reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Eurowizji w Wiedniu. Ponadto jest laureatką wielu Konkursów krajowych i międzynarodowych, między innymi: Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie "Paganini Junior" Radia BIS, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Bled (Słowenia) oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną.

Koncertowała  w wielu krajach Europy, a także w Chinach, Kanadzie i Rosji. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej. Koncertowała również z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej i Orkiestrą Polskiego Radia, pod dyrekcją takich dyrygentów jak Jacek Kasprzyk, Ruben Silva, Sławomir Chrzanowski, Jan Stanienda i Łukasz Borowicz.

Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska.

Obecnie gra na skrzypcach Norberta Kijanki z 2004 r.

W 2009 roku artystka wystąpiła w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini