Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Monika Strugała

Monika Strugała

Monika Strugała

Monika Strugała, muzykolog i menedżer. Po studiach muzykologicznych na Wydziale Historycznym Uniwer sytetu Warszawskiego ukończyła Studium Menedżerskie na Wydziale Zarządzania UW. Była też stypendystką British Council w zakresie sponsoringu korporacyjnego i amerykańskiej Agencji Informacyjnej (USIA) w zakresie zarządzania instytucjami kultury. Początkowo pełniła obowiązki rzecznika prasowego i asystenta dyrektora Filharmonii Narodowej (1977-91), a także Sekretarza Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju (1980-85). Była Sekretarzem Artystycznym i menedżerem Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans (1985-97). Przy jej aktywnym udziale Wratislavia Cantans, prowadzona od 1968 roku przez Tadeusza Strugałę stała się jedną z najważniejszych wizytówek artystycznych Polski.

Wprowadzenie szeregu nowych rozwiązań promocyjnych zaowocowało obniżeniem kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu artystycznego tej imprezy. Festiwal zyskał w tym okresie miano najlepiej zarządzanej instytucji kultury w Polsce, o nowoczesnym systemie korporacyjnego sponsoringu.

W latach 1998-2001 była Sekretarzem Generalnym obchodów Stulecia Filharmonii Narodowej. Opracowała, a następnie czuwała nad organizacją roku jubileuszowego, który określony został mianem "perły w koronie" stuletniej działalności FN. Przyczyniła się w tym okresie m. in. do zorganizowania blisko 200 koncertów z udziałem światowej sławy zespołów i solistów (Wiedeńskiej Filharmonii z Zubinem Mehtą, Royal Concertgebouw z Ricccardo Chailly, Daniela Barenboima, Cecylii Bartoli, The English Concert z Trevorem Pinnockiem i wielu innych), zdobyła dla obchodów wielu poważnych sponsorów, doprowadziła do zrealizowania iluminacji budynku Filharmonii i przywrócenia gmachowi stuletnich posągów Chopina i Moniuszki - rzeźb, które ozdabiały fronton oryginalnego gmachu w roku 1901, a także do wydania pomnikowego albumu 100 lat Filharmonii w Warszawie 1901-2001. Od roku 2002 w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej zajmowała kolejno stanowiska sekretarza programowego i z-cy dyrektora muzycznego.

W roku 2007 objęła funkcję Koordynatora Roku Fryderyka Chopina 2010 w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, dba o właściwą recepcję Gości koncertów urodzinowych, Festiwalu Chopin i jego Europa, Konkursu Chopinowskiego, a po otwarciu Muzeum Chopina zajmuje się przygotowaniem wizyt VIPów.

Muzeum Chopina, zaliczane do najnowocześniejszych placówek biograficznych na świecie, gościło już tak znamienitych gości jak m.in. Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska, księżna Kornwalii Kamila, Pierwsza Dama Gruzji Sandra Saakashwili, Małżonka Premiera RP Małgorzata Tusk, Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, Pierwsza Dama Rosji Swetlana Medwiediew, szwedzka Para Królewska, a także Premier Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jibao i Królowa Norwegii Sonja.

Za zasługi w dziedzinie organizacji i podnoszenia standardów życia muzycznego uhonorowana została przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 30 lat zajmuje się także intensywną promocją muzyki brytyjskiej w Polsce, współorganizując przyjazdy dziesiątków najwybitniejszych dyrygentów, solistów, zespołów instrumentalnych i chóralnych z Anglii, Szkocji i Walii, a także inicjując udział czołowych brytyjskich firm biznesowych w wydarzeniach muzycznych. Najbardziej spektakularnym wyrazem połączenia "sztuki i biznesu" stały się koncerty orkiestry The London Mozart Players i Chóru Corydon Singers na wrocławskim Festiwalu, z udziałem Księcia Edwarda, honorowego patrona orkiestry, którego obecność przyciągnęła do Wrocławia grupę czołowych brytyjskich sponsorów. W dowód uznania jej aktywności na polu promowania brytyjskiej kultury muzycznej, Jej Królewska Mość Elżbieta II nadała jej tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE).

Członek Rady Programowej Kongresu Kobiet.


 

Wg kategorii: