Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres

Arild Andersen

Arild Andersen

Arild Andersen urodził się w Norwegii w 1945 r. Już we wczesnych latach 70-tych znalazł się wśród najlepszych kontrabasistów w Europie. Karierę rozpoczął jako członek kwartetu Jana Garbarka (1967-1973) - w zespole byli ponadto Terje Rypdal i Jon Christensen. W tym samym czasie Andersen należał do lokalnej sekcji rytmicznej w Oslo, towarzyszącej gościnnie występującym artystom z Ameryki; współpracował wówczas i nagrywał z Donem Cherrym, George'em Russellem oraz Samem Riversem.

Nagrał 21 albumów dla wytwórni ECM grając z tak znakomitymi muzykami jak Bill Frisell, Ralph Towner, Nana Vasconcelos, Paul Motian, Alphonze Mouzon, Kenny Wheeler i John Taylor.

W latach 1982-1992 do zespołu Andersena „Masqualero" należeli Nils Petter Molvaer i Jon Christensen, w latach 90-tych dołączyli doń Bendik Hofseth, Bugge Wesseltoft, Eivind Aarset oraz Nana Vasconcelos.

Artysta występował podczas tournèes koncertowych m.in. z Johnem Abercrombie, Stanem Getzem, Patem Methenym, Paulem Bleyem, Johnem Scofieldem i Sheilą Jordan.

W roku 2005 otrzymał status artysty-rezydenta Molde International Jazzfestival.

W 2007 nakładem ECM ukazała się płyta „Live at Belleville", na której u boku Andersena wystąpili Tommy Smith (saksofon) i Paolo Vinaccia (perkusja). Album został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę na całym świecie. Występ tria artystów w 2010 roku podczas Tokyo International Jazz Festival został oceniony jako jeden z najważniejszych momentów tego wydarzenia. W tym samym roku został zarejestrowany koncert Andersena z zespołem Tommy Smith's Jazz Orchestra, zorganizowany dla uczczenia działalności ECM - płyta z nagraniem koncertu zatytułowana „Celebration" opublikowana została w 2012 roku.

Wyróżniony przez francuską Academie du Jazz tytułem „Jazzowego Muzyka Roku 2008" artysta w 2014 roku wydał w ECM swój najnowszy album „MIRA", zawierający kolejne nagrania tria Andersen-Smith-Vinaccia.


 

Wg kategorii: